Konec fotbalu v Čechách? Jakub Kohák poukázal na vážný problém, který se silně přehlíží

Jakub Kohák
Jakub Kohák
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 6. 2022

Říká se, že filmů či seriálů o fotbale není nikdy dost. A když jde o dokument, mnohdy to bývá ještě zajímavější. Fanoušci nejpopulárnějšího sportu na světě se před časem dočkali dokumentu režiséra Jakuba Koháka (47) s názvem Konec fotbalu v Dolních Zálupech. "Šlo vlastně o poukázání na skutečnost, že ročně skončí desítky fotbalových týmů v nižších soutěžích," zdůraznil talentovaný režisér a milovník fotbalu Jakub Kohák pro ŽivotvČesku.cz.

V dokumentu Jakub Kohák poukázal na skrytý jev, který se mnohdy přehlíží. Tím je, že v poslední době ubývá aktivních fotbalistů, s čímž jde ruku v ruce stav, kdy okresní a menší kluby, které ovšem mnohdy mají obrovskou tradici, nejsou schopny nadále pokračovat ve své činnosti.

"Covid to navíc umocnil, kdy třeba děti odklonil od sportování a začaly se věnovat jiným věcem, a to například moderním technologiím. Covid vyřadil ze hry i řadu starších hráčů, kteří třeba po nemoci měli přetrvávající zdravotní potíže," poukázal režisér pro ŽivotvČesku.cz.

Další komplikací je také skutečnost, že se stále zvyšuje administrativní zátěž spolu s finančními nároky. Kluby mnohdy marně vyhlížejí pomocnou ruku, která by jim pomohla v udržení se na fotbalové mapě České republiky. Nenávratně tak zmizí ze sezóny na sezónu odkaz mnohdy několika generací.

"Na začátku to byla iniciativa jedné značky piva a šlo vlastně o poukázání na skutečnost, že ročně skončí desítky fotbalových týmů v nižších soutěžích. Cílem bylo také ukázat, že zejména na vesnicích, kdy se o víkendu lidé scházeli u takové příležitosti, tak se vlastně ta společenská událost vytrácí," uvedl pro ŽivotvČesku.cz charismatický režisér s tím, že de facto dochází určitým pohledem ze sociologického hlediska k vymírání života na vesnici.

Pro režiséra Jakuba Koháka nešlo o první setkání se snímkem z fotbalového prostředí. Fanouškům se jistě vybaví postava brankáře Káji Vachopulose, kterou Kohák ztvárnil v seriálu Okresní přebor.

"Je mi líto, že k tomu dochází. Je to škoda hlavně z toho pohledu, že fotbal je možnost poměrně lehce a nenákladně umístit dítě do kolektivu. Fotbal se dá hrát kdekoliv a prakticky a s nadsázkou s čímkoliv. Zároveň je také pravda, že moderní sporty dostávají mnohdy přednost," dodal pro ŽivotvČesku.cz respektovaný režisér Jakub Kohák.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.