Konec nouzového stavu otevře obchody a služby. S restauracemi to bude jinak, zdůraznil Jan Hamáček

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 2. 2021

V neděli v 23:59 skončí po více než čtyřech měsících nouzový stav. Obyvatelé České republiky jsou zmatení a neví, co to přesně v tuto chvíli znamená. Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu pro ŽivotvČesku.cz popsal, co se otevře a co dál zůstane uzavřeno. "Nejviditelnější bude to, že se otevřou obchody a služby," uvedl Jan Hamáček (42). Podle ministra vnitra ale restaurace a bary zůstanou zavřené, protože se na ně bude vztahovat zákon o ochraně veřejného zdraví.

Opakované prodloužení nouzového stavu odmítla Sněmovna. Vláda tak ztrácí pravomoc rozhodovat o zavírání obchodů a služeb. S restauracemi a bary to ale podle ministra vnitra bude jinak. Podle Jana Hamáčka lze na restaurace aplikovat nařízení ministerstva zdravotnictví.

"Pro občany České republiky samozřejmě nastanou změny. Když nebude platit nouzový stav, tak řada těch opatření padne. Nejviditelnější bude to, že se otevřou obchody a služby, protože ty nemůžeme regulovat podle nařízení ministerstva zdravotnictví o ochraně veřejného zdraví. Co zůstává stejné, jsou zavřené školy a používání roušek. Zavřené budou i restaurace, to lze také nechat zavřené podle nařízení ministerstva zdravotnictví," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Jan Hamáček.

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34) ale slova ministra vnitra vysvětluje jinak. Podle Adama Vojtěcha není vůbec jisté, zda na restaurace a hospody lze aplikovat zákon ministerstva zdravotnictví o ochraně veřejného zdraví.

"Není to úplně zřejmě, musíme vycházet ze zkušeností a z toho, jakou tu máme judikaturu. Klíčový rozsudek Městského soudu v Praze z dubna minulého roku říká, že opatření, která mají zásadní celospolečenský dopad do podnikaní a základních práv, musí být přijímána v rámci nouzového stavu. Takže pokud z toho vycházíme, tak to skutečně vypadá tak, že nařízení o plošném uzavření obchodů, služeb, restaurací, ale i pohyb, shromažďování i noční vycházení, takto nastavena být nemohla. Bude to ale problematické a možná se bude čekat na další judikát soudu. Předpokládám, že to někdo soudně napadne. Situace je nyní nepřehledná," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Adam Vojtěch s tím, že pokud jde třeba o školy, tak ministerstvo zdravotnictví je podle již zmíněného zákona uzavřelo. K tomu totiž existuje rozsudek Městského soudu v Praze.

"Jde o to, jak to celé nyní posoudí soudy. Je pravdou, že podle zákona o ochraně veřejného zdraví je tu možnost lokální, například pro krajské hygienické stanice či ministerstvo, použít ta opatření, která se týkají restaurací. Pokud to někdo napadne, tak ta otázka bude, jestli když je zásah takto plošný, tak zda je to stále v kompetenci ministerstva zdravotnictví. Zákon o ochraně veřejného zdraví byl samozřejmě stavěn na nějaké lokální epidemie třeba žloutenky. Ale jestli se na základě tohoto zákona dají plošně uzavřít veškeré restaurace, to pak bude asi muset posoudit soud," dodal pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví, který řídil rezort tři roky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.