Konflikt NATO a Ruska pohledem šéfa oboru Bezpečnostní a strategická studia: Putinově armádě hraje do karet jen mobilizační potenciál

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 2. 2024

Komentář: Jisté zneklidnění přinesla v posledních dnech rozdílná vyjádření evropských lídrů ohledně toho, že by členské země NATO poslaly své vojáky bojovat na Ukrajinu. Reakce Kremlu byla poměrně rychlá a rázná: »Konflikt mezi Ruskem a aliancí by byl nevyhnutelný, prohlásil mluvčí Dmitrij Peskov.« V souvislosti s »hrou ostrých slov« uvedl generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg, že NATO nemá vyslání bojových jednotek na Ukrajinu v plánu. Redakci ŽivotvČesku.cz ale zajímalo, která strana čistě teoretického vojenského konfliktu by měla více navrch. Podle uznávaného odborníka na ozbrojené konflikty –⁠⁠⁠⁠⁠ vedoucího oboru Bezpečnostní a strategická studia Josefa Krause z katedry politologie Masarykovy univerzity –⁠⁠⁠⁠⁠ by na tom NATO bylo lépe. Ale domnívat se, že Rusko by nepředstavovalo žádnou hrozbu, je liché.

O variantě uzavřít dvoustranné dohody o vyslání vojáků na Ukrajinu ze strany několika zemí NATO mluvil v pondělí, před cestou na schůzku státníků do Paříže na jednání o podpoře Ukrajiny, slovenský premiér Robert Fico. Následně se v podobném duchu vyjádřil i francouzský prezident Emmanuel Macron – konkrétněji sdělil, že vyslání západních vojáků na Ukrajinu by se nemělo do budoucna »vyloučit«. Stoltenberg následně uvedl, že vyslání bojových jednotek NATO na Ukrajinu neplánuje.

V reakci Peskov sdělil, že v případě, že by vojáci členských zemí NATO bojovali na Ukrajině, by bylo třeba hovořit nikoli o pravděpodobnosti, ale o nevyhnutelnosti konfliktu mezi Moskvou a NATO.

Čistě teoreticky a v krátkosti střet armády Ruské federace a NATO vyhodnotil na dotaz mezinárodně uznávaný expert na ozbrojené konflikty a politolog Josef Kraus.

"Velmi by záleželo, jaký druh konfliktu by to byl. Obecně technologicky –⁠⁠⁠⁠⁠ ale i jinak –⁠⁠⁠⁠⁠ je armáda NATO úplně jinde než ruské ozbrojené síly. Ostatně je to vidět, jaký zastaralý typ vojenské techniky Rusové nasazují na Ukrajině. Na druhou stranu je mobilizační potenciál živé síly na straně Ruské federace poměrně vysoký a z hlediska morálu, tedy ochoty se sebeobětovat v boji, jsou na tom Rusové určitě lépe, což vidíme i na Ukrajině, kdy ten systém se nerozpakuje posílat ohromné množství lidí takřka na jistou smrt. To si západní demokracie nemůže dovolit, protože ten systém tímto způsobem nefunguje. Pokud jde tedy o lidskou sílu, Rusové mají navrch. Pokud jde o technologie, kterými disponuje jedna, případně druhá strana, a to i s přihlédnutím na Spojené státy, tak v tomto pohledu by byl úspěch v případném konfliktu výrazně na straně Severoatlantické aliance," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz zkušený odborník.

Rusko, které už v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym, zahájilo další agresi proti Ukrajině 24. února 2022. Dokázalo původně obsadit pouze čtvrtinu ukrajinského území, část z něj Ukrajinci získali zpět. Válka si podle dosavadních odhadů vyžádala statisíce lidských životů včetně civilistů. Symbolem ruských zvěrstev se stalo město Buča, kde bylo objeveno asi 500 těl zavražděných civilistů včetně malých dětí a mladistvých.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.