Koronavirus se šíří podle rasy, řekl Prymula. Takhle si představuje nový život v Česku

Roman Prymula je uznávaný epidemiolog.
Roman Prymula je uznávaný epidemiolog.
Foto: reprofoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 4. 2020

Epidemiolog Roman Prymula je přesvědčen, že síla koronaviru záleží na lidské rase. Češi jsou z velké části Germáni, takže na ně prý útočí jinak než na jižanské národy. Náměstek ministra zdravotnictví zároveň nastínil, jak zřejmě bude vypadat život v Česku v následujících letech.

Prymula se domnívá, že roušky budou nezbytnou součástí našich životů ještě hodně dlouho.

„Lidé nosili roušky ve chvíli, kdy se bránili před znečištěním ovzduší. Brali si je, když se chtěli chránit před chřipkou. Před tímto virem ale neexistuje žádná jiná plošná ochrana. Pokud opravdu chceme omezit aerosol, tak se může stát, a já opravdu nechci předbíhat, že s rouškami budeme muset vydržet déle, než je nám v tuto chvíli milé," řekl webu idnes.cz.

Náměstek ministra zdravotnictví je zároveň přesvědčen, že vývoj viru v Česku bude záviset na situaci v Německu. „Bude důležité, jak rychle poběží epidemie v Německu. Pokud by běžela velmi explozivně, dojde k tomu, že německá populace nabere svou vnitřní imunitu a pak pro nás Němci už tolik nebezpeční nebudou," dodal pro zmíněný list.

Každá rasa to má jinak

Podle Prymuly také závisí na lidské rase, která na území daného státu žije.

„Prokazuje se, že různé rasy mají různý počet receptorů a ten virus se na několik receptorů váže. V tomto se jedná o spekulace, ale počty zemřelých v Německu napovídají, že by to mohla být pravda. V Česku jsme asi z třetiny Germáni, takže by počty mrtvých nemusely být tak vysoké, jako tomu je například u jižních národů," řekl uznávaný epidemiolog.

Nový život v Česku

„Když si na to zvykneme, přijmeme zásadu, že se nebudeme tolik družit, budeme dodržovat přísnou hygienu tak, jak máme, dovedu si představit, že v tomto režimu dokážeme několik let žít, aniž by nás to úplně hendikepovalo. To znamená: bude se normálně pracovat, děti budou chodit do školy, ale zůstane v nás jakási obezřetnost, podobná jako dosud v některých asijských zemích," uzavřel Prymula.

Galerie

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.