Koronavirus ztrácí virulenci. Smrt přijde už jen zřídka, míní expert. Vláda mu oponuje a nabádá k opatrnosti

Koronavirus podle experta už není nebezpečný.
Koronavirus podle experta už není nebezpečný.
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 6. 2020

Koronavirus ztrácí na síle. A čím dál pro větší počet lidí už nepředstavuje smrtelné riziko. Taková slova uvedl italský lékař Alberto Zangrillo, šéf milánské nemocnice San Raffaele. Podle něj mnozí experti zbytečně vyvolávají u lidí zbytečné obavy ohledně vyhlídek na druhou vlnu epidemie.

"Ve skutečnosti již tento virus v Itálii klinicky neexistuje," uvedel italský lékař. V televizí Rai. Upozornil, že vzorky z posledních deseti dnů ukázaly, že množství volného viru v krvi u pacientů je zcela nepatrné. Jde tak o značný rozdíl oproti době před dvěma měsíci.

"Musíme se opět stát normální zemí," prohlásil rovněž směrem k Itálii. "Někdo musí převzít zodpovědnost za terorizování země," dodal.

Itálie je z hlediska počtu úmrtí nakažených koronavirem na třetím místě za Spojenými státy a Británií. Tamní vládní kabinet stále nabádá k opatrnosti a upozorňuje, že na oznámení vítězství nad koronavirem je příliš brzy.

Ztráta schopností kvůli mutaci

Státní tajemnice ministerstva zdravotnictví Sandra Zampaová dnes upozornila, že tvrzení o zmizení viru zatím nebylo podloženo vědeckými důkazy. "Vyzvala bych ty, kteří jsou si tím jistí, aby Italy nemátli," uvedla. "Místo toho bychom měli nabádat Italy k zachovávání maximální obezřetnosti," dodala.

O zeslabování koronaviru nicméně v rozhovoru s agenturou ANSA hovořil i další italský lékař Matteo Bassetti, který je šéfem kliniky pro infekční nemoci v janovské nemocnici San Martino.

Pro Život v Česku promluvil epidemiolog Roman Prymula, který uvedl, že pokud počet nakažených se nebude zvyšovat, je možné, že došlo k mutaci viru a jeho oslabení. “Kdyby číslo nakažených nenarostlo, tak by se s tím virem muselo něco stát. Musel by ztratit virulenci a infekciozitu a další vlastnosti. Může se to stát, ale zatím pro to indície moc nesvědčí. Uvidíme v tom dalším měsíci, jaké dopady budou z takového rozvolnění,” řekl pro ŽvČ Prymula.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.