Které obchody otevřou jako další? Budou tři vlny uvolňování, řekl ministr Havlíček

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček
Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček
Foto: repro ČT
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 4. 2020

Vláda bude v úterý jednat o dalším uvolňování opatření proti koronaviru. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček v neděli v České televizi uvedl, že proběhne ve třech vlnách. Hobby markety už jsou otevřené, které obchody přijdou na řadu jako další?

„Vláda to v úterý rozhodne, přednese scénáře uvolňování. Počítá se se třemi vlnami, pokud tam nebudou nějaké komplikované, toxické segmenty. Jde o maloobchodní prodeje a služby,“ uvedl ministr Havlíček v nedělních Otázkách Václava Moravce.

Šéf resortu průmylsu a obchodu zatím nechtěl konkrétně slibovat, o které obchody půjde.

Svaz obchodu a cestovního ruchu, Asociace hotelů a restaurací ČR a Hospodářská komora už ale představila svůj model, kterým by se vláda mohla inspirovat.

Jak to asi bude vypadat

První vlna: hobby markety, prodejny s materiálem pro modernizaci domácností či obchody s obuví

Druhá vlna: elektro prodejny, knihkupectví, sportovní potřeby, obchody s oděvy, prodejny nábytku s plochou do 200 metrů čtverečních. 

Třetí vlna: obchody s nábytkem a potřebami pro domácnost nad 200 metrů čtverečních a hračkářství.

Hobby markety se otevřely už před Velikonocemi, podle Havlíčka šlo především o uklidnění občanů. „Chtěli jsme před Velikonocemi uvolnit opatření i kvůli psychologickému efektu. Vybírali jsme, co má za smysl otevírat teď a co později,“ prohlásil ministr.

Češi však kvůli optimistickým postojům vlády začali porušovat opatření. Může z toho být průšvih, řekl nám epidemiolog Roman Prymula. Co si o tom myslíte?

Galerie

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.