Roman Prymula: Po Velikonocích se může omezit pohyb lidí. K otevření hranic nemusí letos dojít

Roman Prymula varuje před lehkomyslností.
Roman Prymula varuje před lehkomyslností.
Foto: Reprofoto ČT
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 4. 2020

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula je lidově řečeno překvapen chováním lidí po uvolnění některých plošných opatření. V rozhovoru pro Život v Česku promluvil o černém scénáři, ke kterému může za jistých okolností dojít. Prozradil i to, kdy může dojít k otevření hranic a za jakých podmínek.

Jak vidíte nárůst smrtnosti a nakažených po Velikonocích? Podle šéfa krizového štábu Jana Hamáčka lidé nějak striktně nařízení nerespektují.

Je potřeba na doporučení vlády dávat pozor. Data uvidíme někdy za sedm až deset dnů a podle toho bude pokračovat další uvolňování, nebo naopak. Musíme to udržet pod kontrolou a pravdou je, že řada lidí k tomu přistoupila tak, že zvolnila, než je žádoucí.

Muže nastat černý scénář a opatření, která jsou aktuálně mírně rozvolněná, se opět vrátí do původního stavu? Tedy jak tomu už bylo, jen do práce a domů.

Může se stát, že se proces zastaví a bude se kombinovat s Chytrou karanténou. Zcela do zpětného režimu to zatím nevidím jako nutné. Ještě máme mírnou rezervu, ale musíme být obezřetní. Pokud to ovšem po svátcích vyskočilo nějak prudce nahoru, tak to může teoreticky nastat.

Různí lidé, různý počet receptorů

Vyjádřil jste se v rozhovoru pro Idnes ohledně toho, že různé národnostní skupiny lidí mají odlišný průběh nákazy...

Jde zatím o studie, ne všechny jsou zatím dobře oponované. Hovoří se v nich o tom, že různí lidé mají různý počet receptorů HC2 a podle toho by se mohla lišit ta onemocnění.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch vidí otevření hranic spíše v řádu měsíců a zda k tomu letos vůbec dojde. Jak to vidíte vy?

Je to komplikované. Musíme vycházet ze situace z okolních zemí a může se stát, že hranice se otevřou se zeměmi, které na tom budou podobně. To znamená že budeme mít podobná rizika. A země by tam neměli mít problém s tím, že dojde k migraci osob. Pokud budou ale rizika asymetrická, myslím si, že k otevření hranic nedojde. Možná bude nějaká limitovaná možnost letět někam do zahraničí za podmínek nějakého testování, ale v tuto chvíli to jsou předběžné věci.

GALERIE:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.