Kudla do zad Zelenskému? Západ jedná bez Ukrajinců o ukončení války, uvedla americká stanice. O obětování území promluvil vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia
Zpráva, která pro ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského (44) může představovat ránu pod pás - tak se dá nazvat opakované jednání politických představitelů Spojených států se svými protějšky z Británie a Evropské unie. Důvodem schůzek jsou varianty ukončení války na Ukrajině - zejména diplomatickou cestou. Americké stanici CNN to řekly zdroje obeznámené s těmito jednáními. Ukrajina se rozhovorů přímo neúčastní, přestože USA dříve slíbily, že »o Ukrajině bez Ukrajiny« se nic nerozhodne, podotkla stanice. Pro ŽivotvČesku.cz promluvil vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia Josef Kraus, který poukázal na pragmatismus bývalého amerického ministra zahraničí Henryho Kissingera (99), který nedávno vyzval Ukrajinu, aby přijala ruskou okupaci Krymu.
Americká stanice CNN uvedla, že jedním z projednávaných scénářů je návrh, s nímž přišla v květnu Itálie. Předpokládá, že se Ukrajina výměnou za bezpečnostní záruky zaváže k neutralitě vůči NATO a že Kyjev a Moskva budou jednat o budoucnosti ukrajinského poloostrova Krym a oblasti Donbasu na východě Ukrajiny.
Podle informací CNN však zatím není jasné, kterou variantu Spojené státy považují za vhodnou pro další diskuze. Dva zdroje CNN řekly, že USA ve skutečnosti italský scénář nepodporují.
Mezi představiteli Západu zároveň podle informací stanice narůstají obavy, že pokud se Ukrajina a Rusko nevrátí k jednáním, válka se protáhne na dlouhou dobu, možná i na roky. V polovině května Moskva i Kyjev potvrdily, že v diplomatických rozhovorech o ukončení konfliktu nepokračují. Podle Moskvy přerušení nastalo kvůli Kyjevu, který nereagoval na ruský návrh dohody. Kyjev naopak tvrdí, že Rusko nechápe situaci a nereflektuje změny, k nimž došlo od začátku války.
Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba v květnu v rozhovoru zveřejněném listem Financial Times řekl, že Ukrajina zvýšila své ambice a nebude usilovat o pouhé zatlačení ruských vojsk do pozic, které měly před 24. únorem, ale o osvobození celého svého území. Také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se postavil proti tlaku ze strany některých západních představitelů a komentátorů, aby Ukrajina přistoupila na územní ústupky. Zelenskyj například kritizoval vystoupení bývalého amerického ministra zahraničí Henryho Kissingera, který na Světovém ekonomickém fóru v Davosu uvedl, že Ukrajina by měla přijmout ruskou okupaci Krymu.
"Henry Kissinger se obecně dlouhodobě staví do role »real politika«, který rozumí diplomacii. On je schopen kompromisu značně, a když se podíváme na jeho zahraniční politiku, tak využila rozkolu mezi Sověty a Čínskou lidovou republikou a zprostředkoval návštěvu tehdejšího amerického prezidenta Richarda Nixona (†81) u Mao Ce-tunga (†82), kdy využil rozkolu v komunistickém táboře. Takže to, že se Američané začali kamarádit s největším masovým vrahem v dějinách lidstva, podle určitých zdrojů značí o velké míře pragmatismu Henry Kissingera. Na druhou stranu obětovat cizí území je vždy snazší než obětovat vlastní, takže ono se zvenčí Ukrajincům dobře radí ve smyslu obětujte vlastní, než když jste Ukrajinec a vidíte to jinak," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus, jak se výzva bývalého amerického ministra zahraničí dá vnímat. Z ní plyne, že na jednu stranu se vlk může nažrat a koza zůstane celá, otázkou ale je, zda do budoucna nebude mít vlk znovu hlad.
V současnosti ruská armáda posílila své jednotky a nadále ostřeluje východoukrajinské město Severodoněck, informoval v sobotu ráno generální štáb ukrajinské armády. Podle sobotní zprávy britské vojenské zpravodajské služby Rusové v oblasti Donbasu kombinují letecké údery a dělostřeleckou palbu.
These are the indicative estimates of Russia’s combat losses as of June 4, according to the Armed Forces of Ukraine. pic.twitter.com/DZfxmSows9
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) June 4, 2022
Pokud by se Ukrajina vzdala části svého území ve prospěch Ruska, vzdala by se tím i své svobody a válku by to stejně neukončilo. V rozhovoru pro americkou televizní stanici ABC to řekla Olena Zelenská (44), manželka ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Podle ní musí Donbas na východě Ukrajiny, který se nyní snaží kompletně obsadit ruské jednotky, dál zůstat součástí její země. V pátek uplynulo sto dnů od začátku ruské invaze na Ukrajinu.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.