Kyjev krvácí, ale nevzdává se. Primátor Zdeněk Hřib odsoudil vojenský útok Ruska, označil ho za necivilizovaný. Popsal bleskovou reakci Prahy

Pražský primátor Zdeněk Hřib
Pražský primátor Zdeněk Hřib
Foto: Se svolením Zdeňka Hřiba
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 2. 2022

Ruská armáda po své čtvrteční invazi postupuje Ukrajinou pomaleji, než se očekávalo. Kreml vlažný postup vysvětluje tím, že ubral na aktivitě kvůli možnému vyjednávání. Na Twitteru britské ministerstvo obrany uvedlo, že důvodem je silný ukrajinský odpor a logistické problémy. Česko předpokládá, že velká část lidí, kteří budou v případě eskalace konfliktu na Ukrajině utíkat před válkou, pravděpodobně zamíří právě sem. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila primátora Prahy Zdeňka Hřiba (40), jak na situaci bude reagovat hlavní město. Podle jeho slov vznikl bleskový plán, který je aktivovaný a v tuto chvíli neexistuje scénář, se kterým by vedení města nepočítalo či by ho něco mohlo zaskočit.

"My jsme jednoznačně odsoudili tuto bezprecedentní agresi Ruska vůči suverénnímu státu Ukrajina. Takový útok vnímám jako necivilizovaný, a do 21. století nepatří a nemůže mít v něm ani místo," řekl v úvodu pro ŽivotvČesku.cz primátor hlavního města Praha, jak se na situaci na Ukrajině dívá s tím, že aktuálně se nepracuje jen na pomoci Ukrajincům mířícím do Prahy, ale i těm, kteří jsou v ohrožené Ukrajině.

Pražský magistrát přispěje prostřednictvím Člověka v tísni na pomoc Ukrajině deseti miliony korun. Pro případné uprchlíky má připraveno okolo 2500 lůžek. Podle Hřiba je v současnosti Praha připravena pomoct každému utečenci před válkou, který se do Prahy dostaví. A to ať jde o ubytování, tak i psychologickou pomoc.

"Kromě daru ve výši deset milionů korun jsme aktivovali plán, který v tuto chvíli zajišťuje asistenční centrum pomoci na vlakových nádražích, kde váleční uprchlíci z Ukrajiny dostanou veškeré informace. Na místech se domluví, protože komunikace v jejich jazyce je zajištěna. V tuto chvíli Praha pro ně zajistila lůžka, a to na hotelech, ubytovnách, internátech. Fungují internetové stránky »pomocukrajine.praha.eu«, kde lze najít, jak pomoct. A jsme také v kontaktu s ukrajinským velvyslanectvím," uvedl pro ŽivotvČesku.cz primátor Zdeněk Hřib s tím, že na magistrátu vzniká zároveň pracovní skupina, která se bude situací zabývat.

Město také začne pracovat na ukončení partnerských smluv s Moskvou a Petrohradem. Pokud se situace na Ukrajině nadále bude vyostřovat, lidé, kteří budou před válkou utíkat, zamíří podle expertů vlády nejpravděpodobněji do Česka. Tuzemsko je vedle Polska a Slovenska jednou ze tří zemí, kam by se podle předpokladů uchýlili nejčastěji.

Migrace Ukrajinců do Česka začala nabývat na intenzitě počátkem devadesátých let dvacátého století a od té doby se nadále zvyšuje. K 30. červnu 2021 žilo na území České republiky 183 250 občanů Ukrajiny.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.