Lední medvědi úpí v obstarožních výbězích. Pražská zoo chce chlupáčům polepšit, čelí ale odporu

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Se svolením ZOO Praha
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 13. 12. 2023

Pražská zoo má skvělou pověst a po povodních v roce 2002 prošla pronikavou modernizací. Jedna bolest ale přetrvává. Lední medvědi, roztomilí bílí chlupáči, trpí ve výbězích, které s malými úpravami fungují od roku 1933. Zoo by ráda tuto noční můru ukončila a vybudovala za 1,2 miliardy korun moderní expozici, komfortní pro zvířata i návštěvníky. Musí ale čelit dezinformacím nepřejícníků, které pro ŽivotvČesku.cz vyvrací mluvčí zoologické zahrady Filip Mašek.

Nová expozice je podle zoologické zahrady nutná, jinak hrozí, že by chov ledních medvědů musel po 91 letech skončit. Vždyť nyní musí nebohé šelmy pobíhat po betonu a jejich pelechy připomínají ocelové město. Jsme ale v Čechách a kolem plánů se objevila řada jedovatých pověstí, že se má příkladem za 1,2 miliardy postavit »výběh pro jednoho medvěda«.

Mluvčí zoo Filip Mašek pro ŽivotvČesku.cz vysvětlil, že nový pavilon Arktida bude samozřejmě pro několik bílých chlupáčů a odchov mláďat, chybět nemá ani bazén pro skupiny tuleňů. "Výběhy a budovy postavené na náročném terénu nestabilního skalního podloží budou obsahovat hned několik bazénů, z nichž některé budou mít slanou vodu. Jen technologie na čištění vody zabere dvě podzemní patra," uvedl mluvčí zoologické zahrady pro ŽivotvČesku.cz s tím, že projekt Arktida počítá s deseti bazény, kde mohou ku potěše návštěvníků severská zvířata pobývat.

Zoo také chystá vybudovat »medvědí porodnici« a zázemí pro medvědice s medvíďaty. A to není vše. "Lidé se podívají i pod vodní hladinu a medvědy budou pozorovat při potápění. Nebude chybět ledová jeskyně, imitace polární záře. Součástí komplexu Arktidy bude rybí restaurace s amfiteátrem a výhledem na bazén tuleňů, se kterými – stejně jako s lachtany – plánujeme pravidelná veřejná cvičení," popsal mluvčí pražské zoologické zahrady.

Kamenem úrazu se především stala cena za nový pavilon. Projevil se vliv inflace a nárůst cen stavebních prací. Ačkoliv částka 1,2 miliardy korun zní závratně, podle Filipa Maška nejde v evropském srovnání o nějaký extrém. "Rekonstrukce savany v Berlíně vyšla v přepočtu na miliardu, v polské Lodži stavba Orientaria dokonce na dvě miliardy korun. Ostatně i stavba nového komplexu pro slony v Zoo Plzeň se má podle aktuálních informací vyšplhat na miliardu korun," vypočítal mluvčí pražské zoo pro ŽivotvČesku.cz. A dodal, že Praha bude moci být na nový pavilon pyšná, jako tomu už je v případě moderního výběhu nížinných goril.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.