Léky v době hospitalizace by měly být vždy zdarma, říká právník Ondřej Dostál. Vysvětlil, na co má pacient nárok

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 31. 10. 2022

Řada lidí možná netuší, jak to je ohledně jejich léků, pokud musí dojít k jejich hospitalizaci. Podle zkušeného právníka Ondřeje Dostála (43), který je specialistou na zdravotní právo, se v České republice nikdo nemusí obávat, že by si své léky musel před nástupem do nemocnice obstarávat. "Ze zdravotního pojištění se při poskytování lůžkové péče plně hradí léčivé přípravky, a to v provedení ekonomicky nejméně náročném," uvedl pro ŽivotvČesku.cz expert.

Někteří pacienti mohou mít obavy, že do nemocnice si musí přinést všechny léky, které užívají. To ale není zcela pravda. Pokud je totiž pacient hospitalizován ve zdravotnickém zařízení, jsou lékaři v tomto zdravotnickém zařízení povinni mu jeho léky zajistit a přímo poskytnout.

"Zákon říká, že »ze zdravotního pojištění se při poskytování lůžkové péče plně hradí léčivé přípravky v provedení nejméně ekonomicky náročném, v závislosti na míře a závažnosti onemocnění, a pojištěnec se na jejich úhradě nepodílí«. Pacient si tedy může být jist, že pokud bude v nemocnici, alespoň jeden vhodný lék na jeho nemoc dostane »z nemocniční skříňky« zadarmo, a to na účet nemocnice. Nemusí si do nemocnice nosit vlastní léky, nemusí si pro lék běhat z lůžka do lékárny s receptem, neměl by ani nic doplácet. Takto mohou být hrazeny i extrémně drahé léky. Příkladem, pokud je jedinou možností léčby dítěte se vzácnou chorobou moderní lék za 50 milionů korun, při pobytu v nemocnici by ho mělo mít zadarmo, bez nutnosti pořádat dobročinné sbírky," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz špičkový právník Ondřej Dostál, který je zároveň vysokoškolským pedagogem.

Jinými slovy se pacient na úhradě léčiv při hospitalizaci v České republice nepodílí. Platba je zahrnuta v paušální platbě, kterou zdravotnické zařízení dostává od zdravotní pojišťovny.

"A také je dobré vědět, že podle zákona má pojištěnec, který je propuštěný z nemocnice, právo dostat ještě léky »na cestu«. Zákon tomu říká »vybavení pojištěnce po ukončení hospitalizace« a stanoví pravidlo, že »hrazenými službami je i vybavení pojištěnce léčivými přípravky - po ukončení hospitalizace na 3 dny nebo v odůvodněných případech i na další, a to nezbytně nutnou dobu«. Nemělo by se tedy stávat, že by pacient propuštěný o víkendu dostal do ruky jen recept a musel někde narychlo hledat otevřenou lékárnu, což by jeho zdravotnímu stavu prospět v řadě případů nemuselo," dodal pro ŽivotvČesku.cz právník Ondřej Dostál s jednoduchým vysvětlením, že vhodné a potřebné léky dostane pacient v rámci hospitalizace vždy zadarmo.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.