Likvidace Vladimira Putina: Nahradit ho má ředitel tajné služby. Bezpečnostní experti řekli, za jakých okolností je odstranění proveditelné

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 21. 3. 2022

Svržení ruského prezidenta Vladimira Putina (69) zvažují skupiny movitých obchodníků a část politické reprezentace. S odvoláním na zprávu ukrajinských zpravodajských služeb to uvedlo ukrajinské ministerstvo obrany. Dokonce padlo i jméno nástupce ruské hlavy státu. Pro ŽivotvČesku.cz situaci okomentovali bezpečnostní experti Andor Šándor (64) a Lukáš Visingr.

Novým šéfem Kremlu se má stát Alexander Bortnikov (70). Tvrdí to podle britského deníku Mirror ukrajinské zpravodajské služby, informaci ale není možné nezávisle ověřit. Důvody změny na pozici ruského prezidenta jsou přitom podle zpravodajců jasné – obnovení vztahů se západními zeměmi a zklidnění ekonomické situace v zemi, kterou silně zasáhly uvalené sankce.

Alexander Bortnikov je ředitelem ruské tajné služby FSB. Narodil se v Permu v roce 1951, vystudoval Leningradský institut železničních inženýrů a v roce 1975 vstoupil do KGB, kde strávil 28 let. Podle britského deníku The Times se s Vladimirem Putinem poprvé setkal, když byli oba umístěni v Leningradu během 70. let. Některé zdroje o něm mluví jako o Putinově učiteli, aktuálně však u prezidenta upadl v nemilost kvůli podcenění situace na Ukrajině.

K té skutečně došlo. Místo rychlého obsazení Kyjeva a ovládnutí celé země už totiž válka trvá 26 dní a její konec není aktuálně v dohlednu. Západní svět na Rusko uvalil obrovské ekonomické sankce, čímž se země dostává do politické, kulturní i sportovní izolace. Výsledkem ruské agresivní politiky je také fakt, že země jako Finsko a Švédsko, které si zakládaly na neutralitě, začínají vážně uvažovat o vstupu do Severoatlantické aliance. Tím vším tlak na Vladimira Putina stoupá.

"Čím déle bude Rusko na Ukrajině krvácet a čím více bude zřejmé, že jde pro Rusko o strategický debakl, tím horší to pro Vladimira Putina bude. Bude se stále více projevovat i to, že na mezinárodní scéně se bude pozice Ruska dál zhoršovat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz analytik Lukáš Visingr s tím, že Rusko se rychle dostalo do zlé ekonomické situace, kdy na jedné straně na Putinův režim tlačí mezinárodní sankce, na straně druhé si obrovské náklady každý den žádá i sama válečná operace.

Podle vojenského analytika změna v Rusku není možná na základě tlaku z ulice, demonstrace takovou sílu nemají. Odstranění Vladimira Putina mohou realizovat pouze silové složky. Ty by pak rozhodovaly o prezidentově nástupci.

"Změnu podle mě mohou provést buď armáda, nebo zpravodajské služby. Měli bychom si přát, aby to byla armáda, tam pořád zůstali lidé, kteří jsou částečně pragmatičtí a realističtí. V případě zpravodajských služeb se obávám, že by se k veslu mohli dostat lidé, kteří by v důsledku mohli být ještě horší než sám Putin," vyjádřil pro ŽivotvČesku.cz své obavy z možného vývoje v Kremlu vojenský analytik, který je přesvědčen, že čím déle vojenský konflikt na východě Evropy trvá, tím více se oslabuje pozice ruského prezidenta Putina.

Skeptický k odstranění ruského prezidenta je ale bezpečnostní analytik a bývalý šéf vojenského zpravodajství Andor Šándor. Nejdůležitější otázka podle něj je, kdo by v této situaci chtěl Putinovi ublížit. "Osobně si nemyslím, že nebezpečí představuje ministr obrany Sergej Šojgu, předseda Bezpečnostní rady Ruska Nikolaj Patrušev, zástupce Medveděv nebo ministr zahraničí Lavrov... Já si to prostě nemyslím. Co by se odstraněním Putina změnilo? Obávám se, že vůbec nic. Všichni lidé, kteří k němu mají blízko, mají podle mě stejný názor na to, co se dnes odehrává na Ukrajině. To jsou lidé, kteří celou věc připravili. Ti lidé, které jsem jmenoval, nemají silnou politickou bázi, o kterou by opřeli svůj pokus Putina nahradit," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert s tím, že si dovede představit, kdo by hlavu Ruské federace zlikvidoval.

"Umím si představit, že by na Putina mohl chtít zaútočit nějaký pomatenec, ale jak by se k němu dostal? Není to tak jako v SSSR, že se politbyro dohodlo a odstranili Chruščova. Dnes v ruském politickém systému potřebujete ke změně politickou podporu. Z těch lidí, kteří mají k Putinovi fyzicky blízko, ji podle mě nikdo nemá," doplnil pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.