Reklama:

Lukáš Kovanda popsal, co se v dalších měsících některým českým domácnostem stane a jejich situace se finančně dramaticky otočí. Zmínil hypotéky a drahé energie

Lukáš Kovanda
Lukáš Kovanda
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 8. 2022

Celkový dluh obyvatel ČR dosáhl na konci prvního pololetí 3,14 bilionu korun, meziročně narostl o 365,5 miliardy. Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací. Průměrný Čech tak hypoteticky dluží přibližně 300.000 Kč. Pro ŽivotvČesku.cz uvedl ekonom Lukáš Kovanda, že další měsíce budou pro české domácnosti finančně náročné, zejména pak pro ty, kterým končí fixace na hypotéce.

Reklama:

Klientů, kteří nespláceli řádně svůj dlouhodobý dluh, bylo ke konci druhého čtvrtletí 10.318, o 14,6 procenta méně než ve stejném období loni. Objem ohroženého dlouhodobého dluhu meziročně klesl o pětinu na 5,3 miliardy korun. V případě krátkodobých úvěrů se počet klientů, kteří nebyli schopni tyto úvěry splácet, snížil na 172.761 osob, tedy o 4,1 procenta, a objem klesl o 1,2 procenta na 22,2 miliardy korun. Zatímco své dlouhodobé závazky nesplácelo 0,9 procenta dlužníků, v případě krátkodobých úvěrů to bylo 7,6 procenta.

Řadu lidí v dalším období čeká zhoršení finanční situace zejména kvůli inflaci, růstu cen energií, ale i příkladem končící fixace na hypotéce.

Reklama:

"Lze očekávat pro další měsíce nárůst problémových, tedy nesplacených hypoték. Postupně budou lidem končit fixace, kdy budou muset platit na hypotéce na běžnou na nemovitost třeba o šest, sedm tisíc korun více než nyní. Když k tomu připočteme drahé energie, tak skutečně řada lidí se dostane do situace, která pro ně bude ekonomicky nekomfortní," uvedl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Lukáš Kovanda.

"Nízký počet klientů s ohroženým dluhem poukazuje na to, že se lidé v očekávání složitého vývoje ekonomiky snaží mít své dluhy splacené a chovají se zodpovědně," doplnila výkonná ředitelka Bankovního registru Lenka Novotná. Zároveň ale upozornila na fakt, že stále více lidí dnes žádá o dlouhodobý i krátkodobý úvěr současně, což lze potenciálně vyhodnotit jako rizikové chování.

Podle Lukáše Kovandy se řada českých domácností ocitne v situaci, kdy se bude muset uskromnit. "V první řadě přijde na řadu šetření, zde bohužel bude řada lidí šetřit na svých dětech, tedy na kroužcích, vzdělání, lyžařských kurzech a podobně, než aby šetřili na cigaretách, alkoholu a dalších hříšných výdajích. Tady bych doporučoval, aby došlo k obrácenému postupu," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz.

Rizikem nesplácení jsou v případě dlouhodobého dluhu nejvíce ohroženi lidé ve věkové skupině nad 55 let, kteří nesplácejí 0,8 procenta svých dluhů, což je napříč věkovými skupinami nejvíce. Co se krátkodobých závazků týče, jsou nejzadluženější lidé ve věku 45 až 54 let. Rizikem nesplácení úvěrů na spotřebu jsou ohroženy hlavně mladší věkové skupiny. Ve věkové skupině 25 až 29 let není spláceno 5,9 procenta objemu krátkodobého dluhu, což je nejvíce ze všech skupin. Největší podíl nesplácejících klientů (12,7 procenta ) se pak nachází ve věkové skupině 15 až 24 let.

Pokud jde o nákup nemovitosti v současné době, byl by zkušený ekonom zdrženlivější. "Nemovitosti bych teď určitě nekupoval. Myslím si, že se teď může vyplatit počkat, protože jak se teď bude zhoršovat plošně ekonomická situace lidí, tak nebude taková poptávka po nákupu nemovitostí a prodejci budou muset s cenou pravděpodobně o něco dolů. Ovšem než se to podaří, aby ceny klesly, tak to může trvat rok, rok a půl. Nechával bych tu situaci, aby pracovala, protože v dalším roce dojde pravděpodobně k poklesu úrokových sazeb, nakonec se to bude týkat i sazeb u hypoték, což znamená, že budou za dva roky výrazně levnější, než když si ji někdo vezme nyní. Je tady tedy poměrně velká šance na pokles cen nemovitostí - zejména v některých lokalitách a typově třeba u bytů v panelácích na sídlištích. To znamená, že v tuto chvíli se vyplatí počkat, protože budou levnější hypotéky a k tomu i některé nemovitosti," dodal pro ŽivotvČesku.cz ekonom Lukáš Kovanda.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: