Manžela jsem neviděla přes měsíc, mám zákaz se s ním potkat, popsala Olena Zelenská. Její strachy a pocity rozkryl uznávaný psycholog
Celých padesát dní už trvá ruská invaze na Ukrajinu. To, co Rusko označuje za speciální operaci a západní svět za regulérní válku, dopadá na miliony Ukrajinců. Zvláštní místo mezi nimi má první dáma Olena Zelenská (42), která aktuálně popsala dění kolem sebe i svého manžela. Úskalí role manželky velkého státníka popsal pro ŽivotvČesku.cz psycholog Jeroným Klimeš.
Volodymyr Zelenskyj (44) i jeho manželka Olena odmítají opustit Ukrajinu od zahájení ruské invaze 24. února, přestože jim tuto možnost nabízely Spojené státy. Prezident o víkendu v rozhovoru pro CBS uvedl, že se svými zaměstnanci od začátku invaze pracovali a spali ve velitelském centru v Kyjevě. Jeho tým prý někdy pracuje ve tmě ze strachu, že bude cílem ruských jednotek. Televize odvysílala záběry zatemněných chodeb a matrací na podlaze, kde spali vojáci.
Dlouho nebylo jasné, zda ho tam manželka navštívila, potažmo navštěvuje. Teď pro CNN uvedla, že už svého muže neviděla přes měsíc. "Volodymyr a jeho tým skutečně bydlí v prezidentské kanceláři. Kvůli nebezpečí tam máme s dětmi zakázáno pobývat, takže více než měsíc komunikujeme pouze telefonicky," vysvětlila.
Úskalí dlouhého odloučení partnerů popsal pro ŽivotvČesku.cz renomovaný psycholog Jeroným Klimeš. "Ženy politiků jsou do značné míry předurčeny snášet samotu a funkce první dámy je funkcí velmi osamělou. Jejich protějšky si jedou svou kariéru a ta žena to buď zvládá, anebo to špatně dopadne," uvedl psycholog.
V případě manželů Zelenských je ale celá situace umocněna konfliktem na Ukrajině a »klasické« politické odloučení staví do zcela jiného světla. "Válka mění prožívání lidí a potlačuje potřeby vyššího řádu, to znamená, že při pocitu ohrožení lidé to odloučení lépe snášejí. Potřeba bezpečnosti má v tu chvíli totiž vyšší prioritu než potřeba sblížení. Předpokládám tak, že ta situace, ve které se oba nacházejí, utlumí to, co by trápilo obyčejnou ženu, kdyby její partner odjel třeba na měsíc kvůli práci. U politiků je celkem běžné, když určitá forma odloučení netrvá měsíce, ale roky. Politici obecně rodinu velmi často omezují, viděli jsme to u mnoha českých premiérů, kteří se nakonec rozvedli," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Jeroným Klimeš.
Obavy Oleny Zelenské jsou přesto namístě, podle ukrajinských úřadů se její manžel stal terčem už několika pokusů o atentát. "Jako každá žena na Ukrajině se nyní bojím o svého manžela. Každé ráno, než mu zavolám, se modlím, aby vše dobře dopadlo. Vím ale, jak je silný a vytrvalý. Dokáže vydržet všechno, zejména když brání lidi a věci, které má rád," uvedla již dříve.
Samostatnou kapitolou jsou pak děti prvního páru, sedmnáctiletá Olexandra a devítiletý Kyryl. To vše ve chvíli, kdy se na východě Ukrajiny očekává možná rozhodující bitva celé války.
"U manželů Zelenských je to o to složitější, že pokud by Rusové ukrajinského prezidenta zajali, tak ho velmi pravděpodobně popraví. Pocit ohrožení je tak u jeho ženy velmi vysoký. A platí to samozřejmě i ve vztahu k dětem, protože jak se v podobných situacích zachází s dětmi vysokých státníků, víme. Když přišla k moci komunistická strana, tak do dvou měsíců vyletěl Jan Masaryk z okna, protože to byl syn tatíčka Masaryka. Pokud by tedy Rusko zajalo celou rodinu, čeká ty děti - když ne smrt, tak velmi nehezká budoucnost. To je běžný postup od říjnové revoluce, těžko tedy předpokládat, že by na něm Rusové něco měnili," dodal pro ŽivotvČesku.cz Jeroným Klimeš.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.