Marpo proti Vémolovi v boxu: Olympionik z Atlanty 1996 Jaroslav Konečný odhadl, jaký bude průběh duelu zpěváka s MMA zápasníkem

Otakar Petřina, Jaroslav Konečný, Karlos Vémola
Otakar Petřina, Jaroslav Konečný, Karlos Vémola
Foto: Nextfoto / se svolením Jaroslava Konečného / Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 5. 2022

Dlouho očekávaný boxerský duel mezi Otakarem Petřinou (37) přezdívaným Marpo a Karlosem »Terminátorem« Vémolou (36) se příští sobotu, tedy 21. května, stane realitou. Organizace Oktagon přinese podívanou, která láká milovníky bojových sportů svou atraktivitou. Už teď se řada z nich pouští do spekulací a odhadů, komu na konci zápasu rozhodčí zvedne ruku. Vzájemně si oba zápasníci slibují ukončení před limitem. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila olympionika z roku 1996 a několikanásobného amatérského mistra ČR Jaroslava Konečného (45), jak vidí duel, ve kterém zejména známý MMA zápasník bude mimo svou komfortní zónu.

Tváří v tvář se o nadcházející sobotě postaví proti sobě v pražské O2 areně dva zcela rozdílní soupeři. Doposud sázkové kanceláře nemají jasného favorita duelu. Faktem je, že se střetne vynikající fyzická kondice na straně českého Terminátora s technicky lepší boxerskou vybaveností a myšlením, které budou »hrát« ve prospěch zpěváka Marpa.

Odhadovat se dá, že duel Marpa s Vémolou bude spíše vyrovnaný. I tak jeden druhému ještě před samotným poměřením sil v duelu, který by mohl být minimálně v úvodu dost dynamický, slibuje ukončení před limitem. Už podle toho se dá uvažovat, že pohledný šerm pěstí to nebude.

"Já na ten svůj první postojový knockout čekám třicet let. A ten teď přijde. Aby ses nedivil, že to bude už v prvním kole," uvedl Karlos Vémola v rámci nedávné tiskové konference pod hlavičkou asociace Oktagon směrem k Otakaru Petřinovi. "Dej tomu, Terminátore, dalších třicet let a třeba se ti to podaří. To ty půjdeš k zemi," kontroval Marpo směrem ke svému soupeři.

Redakce ŽivotvČesku.cz položila dotaz legendě českého boxu Jaroslavu Konečnému, který v roce 1996 reprezentoval Českou republiku na olympiádě v Atlantě v boxu a během své amatérské i kratší profesionální kariéry si připsal řadu mezinárodních úspěchů, jak poměření sil MMA zápasníka a zpěváka mezi šestnácti provazy vidí.

"První věc, která mě na tom duelu zaujala, je, že tím, že se oba utkají podle boxerských pravidel, dělají rohovnický sport atraktivní, což je dobrá zpráva. Tím se ukazuje, že i když v současnosti dominuje zejména v rámci bojových sportů MMA, box za určitých podmínek a okolností nepřichází o diváka. Pokud jde o samotný souboj Karlose Vémoly a Marpa a nějakou predikci, jak to dopadne, tak těžko se odhaduje výsledek. Box jsou pěstní šachy a na tomto sportu je krásné to, že i papírově slabší soupeř může diváka překvapit a zvítězit," řekl pro ŽivotvČesku.cz v úvodu svého komentáře muž, který v minulosti dokázal svou boxerskou chytrostí zvednout zcela vyprodanou pražskou Lucernu v rámci boxerských večerů ze židle.

"Odhadnout vítěze si netroufnu, a to z důvodu, že Marpo je rozhodně lepší a chytřejší boxer, oproti tomu neznám asi nikoho, kdo by se lépe dokázal fyzicky připravit, než je Karlos Vémola. Pokud tam nespadne nějaký »lucky punch« (šťastný úder - náhodný úder, který ukončí duel, pozn. red.), tak se domnívám, že Karlos by ho mohl fyzicky přejet. Těžko ale soudit, jak to skončí, jejich přípravu jsem neviděl a odhaduji spíše z toho, co se o obou obecně ví a co bylo vidět na videích, která jsou na Facebooku. Vémola podle nich snížil těžiště, zlepšil techniku úderů, dal do postoje pohyb a asi půjde hodně dopředu. Marpo bude muset vydržet tlak a boxovat z ústupu, případně se porvat, trefit a převzít kontrolu. Pokud se Marpo dobře trefí, určitě v neprospěch Karlose bude hrát, že knockout má za sebou od Attily Végha, takže svou roli sehraje i psychika. Uvidíme, co nakonec oba předvedou, ale podívaná to určitě bude pro diváka zajímavá," dodal pro ŽivotvČesku.cz slavný veterán českého boxu Jaroslav Konečný.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.