Reklama:

Máte ji doma a skrývá jedovaté nebezpečí. V případě konzumace se může člověk udusit, říká lékařka

Difenbachie je rod rostlin z čeledi árónovité
Difenbachie je rod rostlin z čeledi árónovité
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 9. 2020

Patří mezi »obyčejné« pokojové rostliny, přesto ukrývá poměrně dost toxické nebezpečí. Přitom jí má stále řada Čechů ve svých domovech. Jde o difenbachii, která obsahuje extrémně jedovatý rostlinný toxin.

Reklama:

"Je hodně jedovatá. Obsahuje šťávu, která je součástí jejích listů, které jsou vlastně takové krystalky šťavelanu vápenatého. Pokud by člověk krystalky snědl, zapíchnou se mu v krku, kde vyvolají reakci, která může být velkou komplikací ve smyslu dušení, otoku, v některých případech může vést ke smrti," řekla pro ŽivotvČesku.cz lékařka Kateřina Kotíková z toxikologického informačního střediska s tím, že jde o minuty, pokud by ji člověk pozřel.

Reklama:

Na druhou stranu, pokud člověk přežije přibližně 30 minut, neměl by být následně ohrožen na životě.

Naštěstí se zatím letos neotrávilo difenbachií mnoho lidí. "Od začátku roku evidujeme v souvislosti s intoxikací této květiny přibližně pět osob. Dříve to bývalo více, ale její oblíbenost v domácnostech klesá. Větší počet otrav v souvislosti s rostlinou bývá u zamiifolie, která je podobně jedovatá a lidé ji doma mívají v posledních letech hojněji," upřesnila lékařka.

Problém v případě konzumace difenbachie může nastat u malých dětí nebo domácích zvířat, které mohou část listů květiny ukousnout a následně pozřít. Již malá dávka šťavelanu vápenatého způsobuje pálení v ústech a jícnu, dochází také k otoku jícnu a při větší dávce k dušení.

Pokud dojde k rychlé lékařské pomoci, kdy musí u člověka dojít ke znovuzprůchodnění dýchacích cest, se člověk z otravy difenbachií dostane. Rostlinný toxin, který je v této pokojové rostlině obsažený, mu však může trvale poškodit játra a ledviny.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: