Reklama:

Medveděv tvrdí, že Rusko s jadernými zbraněmi neblafuje. Expert: Už tu kartu hrají přes dva roky

Ruská jaderná zbraň - Ilustrační snímek
Ruská jaderná zbraň – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 6. 2024

Komentář: Specialitou Ruské federace je strašení zbraněmi hromadného ničení. Válečný konflikt na Ukrajině, který vzešel ze strany Putinova režimu, trvá déle než dva roky. Opakovaně došlo na takzvanou »jadernou rétoriku«. Nejnověji v pátek, když místopředseda ruské Bezpečnostní rady a bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv světu oznámil, že když Rusové hovoří o použití jaderných zbraní na Ukrajině či v jiných zemích, nejde o zastrašovací taktiku. Uvedl to na sociální platformě Telegram. Redakce ŽivotvČesku.cz v souvislosti s tím oslovila uznávaného odborníka na ozbrojené konflikty a politologa - vedoucího oboru Bezpečnostní a strategická studia Josefa Krause z katedry politologie Masarykovy univerzity. Z jeho slov de facto vyplynulo, že je to poslední karta, která Rusům ještě zbyla.

Reklama:

Medveděv ve svém příspěvku na Telegramu uvedl, že když Rusové mluvili o válce s Ukrajinou, nakonec k ní skutečně došlo. Poznamenal také, že Západ se tehdy přepočítal.

Tady je však potřeba upozornit, že Moskva na začátku roku 2022 v blízkosti Ukrajiny sice shromáždila vojska, odmítala však, že by připravovala invazi, což lze jednoduše dohledat. Následně neohlásila válku, ale pouze »speciální vojenskou operaci«.

Reklama:

Bývalý prezident Ruské federace mimo jiné ve svém příspěvku sdělil, že v momentě, když Rusko hovoří o použití jaderných zbraní, tak se nejedná »ani o zastrašování, ani o jaderný blaf«.

O jak reálnou jde hrozbu, nastínil pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný politolog a expert na vojenské konflikty Josef Kraus.

"Rusové »stejnou jadernou kartu« hrají přes dva roky. Prakticky pokaždé, když se dostali do úzkých, případně se snažili zabránit, aby došlo k nějakým dodávkám zbraní, technologií pro Ukrajinu či eskalaci konfliktu, tak okamžitě přicházeli s touto »jadernou kartou« ve smyslu strašení a odrazování Západu od další podpory Ukrajiny," ohlédl se pro ŽivotvČesku.cz odborník.

"Když to řeknu jednoduše, tak jaderné zbraně jsou to poslední, co mají Rusové jako trumf v rukou, který se snaží občas použít, a to nikoliv ve smyslu, že by ho použili, ale mávají s ním rétoricky, kdy říkají: »Bojte se, neeskalujte to, nedodávejte zbraně, použijeme to«. Osobně bych to viděl tak, že výhrůžek už bylo mnoho a není v zájmu Západu ani Východu, aby k použití těchto zbraní došlo," doplnil pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus z katedry politologie Masarykovy univerzity s tím, že si Rusové už z logiky věci musí uvědomovat, že na světě nedisponují zbraněmi hromadného ničení jen oni.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: