Michael Kocáb: Pokud Putin zůstane u moci, a my jsme na seznamu nepřátelských zemí, bude to drahé. Nejlepší by bylo nukleární odzbrojení

Michael Kocáb
Michael Kocáb
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 4. 2022

Bývalý ministr Michael Kocáb (67) je přesvědčen, že nejlepší by v současné době bylo, kdyby došlo k nukleárnímu odzbrojení všech zemí. Současný vojenský konflikt na Ukrajině ukazuje, jak jsou zbraně hromadného ničení rizikem pro všechny. „Leckomu to může znít jako utopie, ale je to to nejdůležitější, co by se mělo udělat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bývalý politik s tím, že pokud jde o česko-ruské vztahy po válce, existuje několik variant, jaké mohou nastat.

Z Ukrajinou kontrolovaných částí Doněcka a Luhanska před očekávaným ruským útokem, který bude skutečným krveprolitím, uprchlo více než 170 tisíc lidí. Většina z nich směřovala na západ země.

Rusové avizovali, že Donbas je cíl, který chtějí. Kvůli tomu došlo k opuštění některých pozic - příkladem okolí Kyjeva, aby koncentrovali své síly do regionu na východě Ukrajiny. Boje na Donbasu ovlivní další vývoj všeho - zejména vztahů.

Na dotaz redakce se vyjádřil Michael Kocáb a zcela jasně řekl, že v případě, že Vladimir Putin zůstane u moci po válce, řada zemí to pocítí. 

"Pokud Putin zůstane u moci, a my jsme na seznamu nepřátelských zemí, tak to bude v každém případě zcela zásadní komplikace pro budoucí vývoj Evropy i světa. Osud Ukrajiny bude nadále zmítán zvůlí Ruska a mohou pokračovat ztráty na životech. Postarají se o to místo armády tajné služby Ruska. Dlouhodobým řešením může být úplné energetické odpoutání od Ruska, ale i to je nejisté," zdůraznil bývalý ministr pro ŽivotvČesku.cz s tím, že pro celý svět by bylo ideální, kdyby došlo k jadernému odzbrojení všech zemí. 

"Říká se, že všechno zlé je k něčemu dobré a lidstvo by mělo tentokrát dospět k zásadní katarzi. Svět by se měl dohodnout na nukleárním odzbrojení planety. Úplném a důsledně kontrolovaném. I s vědomím, že v menší míře dojde k pokusům to nedodržovat. Putin, Lavrov i Peskov jadernám útokem přímo i nepřímo vyhrožovali a řeznické vyvražďování civilistů v Buči, Vorobjance či Krematorsku nás nemůže nechat na pochybách, že vedení Ruska a ruské silové složky jsou všeho schopny. Pokud by RF jaderné odzbrojení odmítala, což předpokládám, tak připadá v úvahu varianta stažení sankcí za připojení se k této iniciativě. Leckomu to může znít jako utopie, ale je to to nejdůležitější, co by se mělo udělat," popsal pro ŽivotvČesku.cz Michael Kocáb s tím, že jedině tím by mohl svět začít měnit své myšlení.

"Měly by být zastropovány i počty bojových letadel a raketových komplexů jednotlivých zemí a posíleny protivzdušné obrany jednotlivých zemí. Vedlejším efektem těchto opatření by byla výrazná úspora prostředků vynakládaných na ev. zničení lidstva," upřesnil dále pro ŽivotvČesku.cz Michael Kocáb.

Charismatický hudebník a bývalý politik, který se po sametové revoluci v roce 1989 podílel na odsunu ruské armády z Československa, promluvil i o tom, jakým směrem se budou dost možná ubírat vztahy mezi Prahou a Kremlem, až dojde ke složení zbraní.

"Odpověď je komplikována tím, že netušíme, jak to skončí. Pokud zůstane Putin u moci bude obnova vztahů těžká. Neumím si představit jakékoliv jednání s válečným zločincem, který je nevyzpytatelný a chová se vůči Ukrajincům, svým bratrům, s neuvěřitelnou brutalitou. V případě, že bude Putin svržen ruskými silovými složkami, bude záležet na tom, zda a jak bude tamní politická doktrína pozměněna. Je tu ale ještě třetí varianta. V samotném Rusku by mohlo dojít k občanskému povstání a mohlo by dojít i k zažehnutí národně osvobozeneckých bojů v republikách dlouhodobě Moskvou utlačovaných. Např. v Čečně, či v Dagestánu. V takovém případě by Rusové odmítli Putinismus jako takový a pokusili by se s největší pravděpodobností vrátit k pokusu nastavit v Rusku demokracii. V takovém případě by bylo dobré s nimi spolupracovat a záleželo by na tom, do jaké míry by byla jejich snaha poctivá a intenzivní," dodal pro ŽivotvČesku.cz Michael Kocáb ohledně budoucích vztahů, které ovlivní aktuální dění na Ukrajině.  

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.