Mikuláš Ferjenčík odpověděl, jak to bude s Českou republikou ohledně inflace

Mikuláš Ferjenčík
Mikuláš Ferjenčík
Foto: Se svolením Mikuláše Ferjenčíka
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 7. 2022

Meziroční inflace za první čtvrtletí činila 11,2 procenta. Ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím 2021 spotřebitelské ceny stouply v prvním čtvrtletí o 6,3 procenta, což bylo nejvíce od roku 1993. Ceny rostou u naprosté většiny položek spotřebního koše, tahounem ale jsou energie, bydlení a potraviny. V samotném květnu dosáhla meziroční inflace 16 procent a je třetí nejvyšší v EU. Uvedl to v polovině minulého měsíce předseda Českého statistického úřadu (ČSÚ) Marek Rojíček. Redakce ŽivotvČesku.cz ohledně inflace položila tři dotazy ekonomickému expertovi Pirátů Mikuláši Ferjenčíkovi (35).

Mikuláši, meziroční inflace v Česku v květnu dosáhla 16 procent. Odhadnete, jak to bude v uplynulém červnu?

Tipuji, že procenta půjdou ještě o něco nahoru.

Kdy se podle vás situace začne stabilizovat?

Řekl bych, že až vysoké úrokové sazby zasáhnou trh s nemovitostmi. Až tedy začne brzdit růst cen nemovitostí, tak si lidé uvědomí, že situace je kritická a ekonomika zpomalí celkově.

A jak to vidíte ohledně toho, kdy Česká republika začne bohatnout?

Jsou pro to dvě kritéria. Jedno je válka na Ukrajině a stabilita okolo plynu a druhé je transformace ekonomiky, kdy je potřeba sjednotit transformovat energetický sektor tak, abychom nebyli závislí na dodávkách z Ruska. Ale ta doba transformace bude hodně náročná.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.