Ministr Ivan Bartoš zhodnotil prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského a popsal, co hrozí, pokud nebude Vladimir Putin zastaven

Ivan Bartoš
Ivan Bartoš
Foto: Se svolením Ivana Bartoše
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 3. 2022

Čtvrtým týdnem eskalují boje ve východní Evropě. Z posledních zpráv je zřejmé, že Ruské jednotky se na Ukrajině potýkají s těžkými ztrátami. Navíc se jim nedaří dobývat větší města, oproti tomu bombardování obyvatel se stupňuje. Podle redakcí ŽivotvČesku.cz osloveného ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (42) je zcela nevyhnutelné, aby došlo k zastavení vojenské invaze Vladimira Putina (69). Vysvětlil, jakým následkům může Evropa čelit. Dále pak zhodnotil prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenkého (44), který jde světu příkladem.

"Zelenskyj denně ukazuje světu sílu vůle a odhodlání Ukrajinců rozhodovat si o svém osudu sami ve spolupráci se skutečnými přáteli, bez tzv. ochranné náruče Ruska. Dobře ví, že v tomhle konfliktu jde o samotné přežití Ukrajiny a o principy, jestli do budoucna bude v Evropě s Ruskem bezpečno, nebo jestli Putin dosáhne svého naprostou destrukcí a kladením absurdních podmínek," popsal pro ŽIvotvČesku.cz ministr.

Deník The New York Times upozornil, že boje po 25 dnech přechází do patové situace, kdy podle analýzy washingtonského ústavu pro válečná studia (Institute for the Study of War, ISW) na různých místech Ukrajiny vznikají podmínky vedoucí do zamrznutí vojenských střetů. Následovat by podle analýzy mohla »velmi násilná a krvavá« fáze střetů.

"Putinův režim se dlouhodobě snaží destabilizovat a rozdělit Západ. Na Ukrajině jde také o to, jestli bylo jeho letité úsilí úspěšné. Zelenskyj na to správně upozorňuje. Jestli nebude Putin rázně zastaven a poslán do patřičných mezí teď, budou mít s jeho apetitem problémy z první ruky i další státy," dodal Ivan Bartoš ve svém vyjádření pro ŽivotvČesku.cz.

Podle nedělního hlášení britského ministerstva obrany už nyní ruská armáda zesílila ostřelování městských lokalit, aniž by při tom rozlišovala mezi vojenskými a civilními cíli.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.