Reklama:

Ministr Vít Rakušan odpověděl na otázku, jak dlouho bude trvat válka. Promluvil o sankcích jako prostředku k zastavení krveprolití

Ministr vnitra Vít Rakušan
Ministr vnitra Vít Rakušan
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 2. 2022

Třetím dnem odolává Ukrajina invazi ruských vojsk. Kyjev zažil podle prezidenta Volodymyra Zelenského (44) zásadní noc, která rozhodne o osudu země. Na hlavní město byly vypáleny další ruské rakety. Obranu hlavního města údajně řídí sám prezident. Redakce ŽivotvČesku.cz položila dotaz ministru vnitra Vítu Rakušanovi (43), kdy podle něj dojde ke skončení války, která nese na obou stranách mrtvé a zraněné.

Reklama:

"Je to neodhadnutelné a záleží na reakci Evropy a světa. Sankce musí být rázné, zásadní, fatální a výrazně omezující. A v určité formě i bohužel nespravedlivé, protože zasáhnou Rusko, jeho obyvatele jako stát, jako celek. A to je jediná metoda, jak Rusko odvést od nějaké pokračující agrese. Myslím si, že se musíme poučit z roku 2014, kdy reakce na Krym byla nedostatečná a nevedla Rusko k nějakému poučení. Troufám si říct, že jsem pyšný na vládu, ve které zasedám, protože pozice České republiky, pozice se kterou premiér Petr Fiala odjel k jednání premiérů a hlav států, je jasná a radikální, a pan premiér má veškerý mandát uplatňovat nejpřísnější sankce," uvedl pro ŽivotvČesku.cz vicepremiér.

Podle posledních záběrů z Kyjeva je ve městě a jeho okolí slyšet řada silných výbuchů. Ruské síly v Kyjevě zaútočily raketami na vojenskou jednotku v centru města. Ukrajina také hlásí 3500 zabitých ruských vojáků a 200 zajatců.

Reklama:

Ozbrojeným silám Ukrajiny se přitom podařilo nejen odrazit útok, ale také zničit nepřátelskou techniku. "Na metru Berestejska zničila 101. brigáda kolonu 2 aut, 2 kamionů s tanky a tank. Vše je v klidu, všichni jsou v pořádku," uvedla ukrajinská armáda na Facebooku.

Ruské nálety cílily také na tepelnou elektrárnu na severu Kyjeva ve snaze ji vyřadit z provozu. Ukrajinská protiletadlová obrana ohlásila, že se zhruba 40 kilometrů od Kyjeva podařilo sestřelit nákladní letadlo Il-76 s ruskými výsadkáři a vrtulník.

Kreml tvrdí, že ruským cílem je demilitarizovat Ukrajinu, aby nepředstavovala hrozbu pro Rusko, a očistit ji od »nacistů«. Ruský prezident Vladimir Putin v pátek označil vedení Ukrajiny za »bandu narkomanů a neonacistů«, s níž neočekává uzavření dohod.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: