Miroslav Kalousek by rád, aby se Evropa odstřihla od plynu i ropy z Ruska. Na to, jaké to bude mít důsledky, mu stačilo jedno slovo. Odmítl ale vraždění dětí

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 5. 2022

Do zásobníků v Česku proudí v poslední době zemní plyn rychleji než dřív - aktuálně jsou zaplněné z téměř 40 procent. Do konce listopadu musí být z rozhodnutí ministerstva průmyslu a obchodu naplněné minimálně z 80 procent. Důvodem je váleční stav na východě Evropy, pak nevyzpytatelné hrozby Ruska, že zemní plyn přestane dodávat. "Evropa by se měla odstřihnout od všeho, co je z Ruska. Tedy od ropy, od plynu, od všeho," řekl pro ŽivotvČesku.cz Miroslav Kalousek s tím, že Evropa musí najít řešení, které usnadní nezávislost na dodávkách ropy a zemního plynu od agresora, který 24. února podnikl vojenskou invazi na Ukrajinu.

Plynem v Česku topí podle aktuálních dat ministerstva průmyslu a obchodu zhruba 2 600 000 domácností. Závislých je na něm přes osm tisíc velkých a středních podniků a dalších přibližně 300 tisíc podnikatelů.

České domácnosti nečekají ekonomicky příjemné měsíce. Zejména pokud půjde o ceny za zemní plyn. Podle analytika Jiřího Gavory ze společnosti ENA čeká důležitou komoditu v letošním i v příštím roce na jaře několik vln zdražování - cenový skok pak bude nejméně o polovinu více, uvedl to pro Právo.

V pátek ráno velvyslanci členských zemí Evropské unie začali projednávat návrh ohledně embarga na ruskou ropu. Do konce letošního roku by se pak členské země zcela odstřihly také od dovozu ruských ropných produktů, jako je nafta. Výjimku má mít Česká republika, Slovensko a Maďarsko, jimž Brusel vyhradí čas na odstřižení do června roku 2024, nikoli tedy jen do konce roku 2023, jak zněl návrh původní. Informovala o tom agentura Reuters.

Odstřihnutí Evropy od dodávek ropy i zemního plynu Rusko na kolena nepoloží, myslí si bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. "Likvidační to pro Rusko nebude, protože bude dál prodávat jinde. Domnívám se ale, že nepříteli se válečné operace financovat nemají. To znamená, že Evropa by se měla odstřihnout od všeho, co je z Ruska. Tedy od ropy, od plynu, od všeho. Uvědomuji si kruté důsledky, které by to mělo na hospodářství i sociální situaci v Evropě, nicméně by to byla cena za to, že nepříteli nefinancujeme vraždění dětí. Myslím si, že za tu cenu by to stálo," řekl pro ŽivotvČesku.cz spoluzakladatel a bývalý předseda TOP 09.

Předsedkyně komise Ursula von der Leyenová v pátek uvedla, že dojít k jednotě v rámci ropných sankcí není zcela jednoduché a jednání se mohou protáhnout na »několik dní«, zároveň je ale přesvědčena, že se unijní státy nakonec dohodnou.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.