Miroslav Kalousek promluvil o významu opozicí vyzdvihované potřebě znovuzavedení EET: Celý ten nástroj je jako jít s kanonem na malého vrabce

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Stanislava Benešová / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 6. 2023

V souvislosti s vládou představeným konsolidačním balíčkem se objevují hlasité názory opozice a Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), že by se měla znovu spustit EET (elektronická evidence tržeb). Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bývalého šéfa státní kasy a politického komentátora Miroslava Kalouska s dotazem, zda tolik zejména hnutím ANO vyzdvihovaný způsob evidence tržeb je opravdu tím, co do státní kasy může »přinést« 20 miliard korun. Jednoznačně to odmítl.

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) nejsou návrhy odborů jako obnovení EET realistické, konsolidaci by nezajistily a vláda bude pokračovat ve svých záměrech. Podle něj EET zatěžovala podnikatele a desítky miliard by nepřinesla. 

Opoziční šéfka poslanců ANO a exministryně financí Alena Schillerová pro ŽivotvČesku.cz již dříve uvedla, že EET byla úspěšným projektem a její zrušení je pouze projevem ideologického boje, který dostal přednost před zájmy podnikatelů. 

Podle Miroslava Kalouska, kterého redakce oslovila, je elektronická evidence nástroj, který jeho pohledem do státní kasy rozhodně nepřinese 20 miliard korun. Ale významně méně.

"Je to naprostý nesmysl. Maximálně bych byl ochoten uvažovat, že by EET přineslo jednotky miliard. Neexistuje žádná seriózní analýza, která by přínos EET potvrdila, to zaprvé. Zadruhé i ti, kteří EET zaváděli, to znamená Babiš se Schillerovou, říkali, že hlavním úkolem EET nejsou vyšší příjmy do rozpočtu, ale narovnání podnikatelského prostředí. To první, co udělali v covidové krizi, bylo, že to pozastavili. Znamená to snad, že v krizi nepotřebujeme mít narovnané podnikatelské prostředí? Zkrátka celý ten nástroj je jako jít s kanonem na malého vrabce. Je nesmírně nákladný jak pro správce, tak pro provozovatele. A jediný, kdo na něm opravdu vydělává, jsou operátoři, kteří operují data, která se přenášejí do centrálního úložiště. Že by na EET stát vydělával, dodnes není prokázáno," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz svým pohledem politický klasik význam EET, po jejímž zavedení opozice i odboráři volají.

Evidence byla od jara 2020 kvůli pandemii covidu přerušená do konce loňského roku a stala se fakticky dobrovolnou. Sněmovna následně schválila bez náhrady ukončení EET k závěru loňského roku. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.