Moderátor Marek Eben upřímně: Musím chránit své dvě milované ženy, svěřil

Marek Eben promluvil o současné době
Marek Eben promluvil o současné době
Foto: nextfoto.cz

Když mluvíte s hercem, moderátorem a skladatelem Markem Ebenem (62), z jeho hlasu lze snadno vycítit zvláštní charisma a klid, a to i přesto, že současnou krizi prožívají lidé poměrně tíživě. Respektovaný umělec v současnosti má největší obavy o své dvě milované ženy - dvaadevadesátiletou maminku Šárku a manželku Markétu (60), i proto se kvůli rizikům nákazy respiračního onemocnění drží spíše v ústraní.

Druhá, v současnosti klesající, vlna epidemie není pro nikoho nic příjemného. Stále platí řada omezení pro běžný život, kultura utrpěla značné ztráty stejně jako celková česká ekonomika. Dnes už je zcela jasné, že nový typ koronavirové infekce může pro řadu lidí, zejména patřící do rizikové skupiny, představovat poměrně značné riziko. To si uvědomuje i Marek Eben, který pro ŽivotvČesku.cz nastínil, jak s rodinou prožívají těžké období.

"Snažíme se nepanikařit. Ale protože moje manželka patří do ohrožené skupiny, vzhledem ke svému handicapu, a moje maminka, které je dvaadevadesát let, rovněž, tak se snažíme rizikům epidemie nechodit moc naproti. Snad výhodou je, že přebýváme u Karlových Varů v malé vesnici, kde je omezený počet lidí," řekl pro ŽivotvČesku.cz Marek Eben, jehož precizně dělaná práce ho v minulosti opakované vynášela na první příčku televizní divácké ankety, kterou vysílala nejsledovanější tuzemská komerční stanice.

V současnosti trpí vlivem vládních opatření zejména již zmíněná kultura. Divadla zejí prázdnotou, zpívání je rizikovým faktorem přenosu viru. Umělci se tak potýkají s nedostatkem práce.

"Pokud jde o práci, tak skoro žádná dlouho nebyla, což jsem využil k publikování knihy, která nedávno vyšla a natočil jsem ji i jako audioknihu. Teď mi začíná nějaká práce, kdy budu mít s Českou filharmonií čtyři adventní koncerty, které budou každou neděli a budou živě. Takže mě čeká hodně testování, protože ta práce vyžaduje, aby každý měl negativní test na covid," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Marek Eben, který se řadí obecně k nejvyhledávanějším českým umělcům.

Pořádný šrumec oblíbený moderátor patrně nezažije ani o letošních Vánocích. Spíše je vidí jako klidné svátky, které prožije se svými nejbližšími.

"Na Vánoce se nepřipravujeme nějak významně. Nejsme zběsilí »slaviči« svátků, že bychom museli držet všechny vánoční zvyky a letos to bude kvůli epidemii takové klidnější, takže si myslím, že když bude situace dobrá, budeme s mou maminkou, a to bude tak všechno. Žádné velké setkávání a večírky v plánu nemáme, letos určitě ne. Budou to u nás takové Vánoce s příležitostí zamyšlení o podstatě Vánoc," dodal pro ŽivotvČesku.cz Marek Eben.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.