Možný zlom ve válce se přiblížil. Na Ukrajinu míří pomoc, jejíž rozměr je značný, říká poradce prezidenta Pavla

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 5. 2024

Komentář: Ukrajina, která čelí třetím rokem ruské vojenské invazi, se v současnosti potýká se zásadním problémem, který představuje nedostatek dělostřelecké munice, nedostatek lidské síly a vyčerpaná protivzdušná obrana. Do situace přináší jisté obavy očekávaná letní ofenzíva z ruské strany. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bývalého diplomata Petra Koláře, který byl v minulosti velvyslancem v Rusku a v USA, s dotazem, zda letošní rok může přinést zlom v rámci ukončení války na Ukrajině. Z jeho slov vyplynulo, že rozhodující bude léto.

Redakce ŽivotvČesku.cz s podobným dotazem oslovila Petra Koláře před necelými dvěma lety, kdy si válka odškrtla teprve několik měsíců. Jeho slova poměrně přesně vystihla realitu.

"Pokud to bude Putin dál zkoušet po zlém, tak Ukrajinci budou reagovat tak, »jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá«. Takže válka může trvat ještě dlouho, Ukrajina zdroje mít bude, protože má nadále podporu ze Západu, a nevypadá to, že by i Rusko bylo se zdroji vyčerpané," tehdy uvedl pro ŽivotvČesku.cz muž, který je nyní členem expertního týmu - panelu zahraničněpolitických konzultantů - který radí prezidentu Petru Pavlovi.

Pokud jde o aktuální dotaz, Petr Kolář vyzdvihl pomoc, která se postupně začíná dostávat na Ukrajinu. Je potřeba zdůraznit, že jde o pomoc, která je vnímána jako klíčová. Jedná se o nákup vojenského materiálu ze strany české muniční iniciativy a pomoc od Spojených států ve výši 60,8 miliardy dolarů (1,44 bilionu korun).

Nezpochybnitelným faktem zůstává, že bez navýšení živé síly na ukrajinské straně to půjde velmi složitě. Podle Petra Koláře ale nejde o stav, který by představoval fatální situaci. A o dalším vývoji stavu na Ukrajině jeho slovy rozhodnou nadcházející měsíce, kdy se očekává zvýšená ofenzíva ze strany Ruska.

"Tento rok je díky tomu, že konkrétní pomoc začíná mít obrysy, a díky tomu, že její rozměr, který se pro Ukrajinu přichystal nejen ve Spojených státech, ale i v Evropě, je značný, tak potom, když to budou Ukrajinci mít, se dá odhadovat, že vojenský materiál bude v mnoha ohledech přesnější, efektivnější, než mají Rusové. A s tím si lze přát, že stav na frontě se otočí ve prospěch Ukrajiny," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz Petr Kolář, který s prezidentem Pavlem spolupracoval už před jeho zvolením do čela státu, radil mu hlavně právě v zahraničněpolitických otázkách. 

Pokud jde o otázku, zda letos nastane klid zbraní, zcela otevřeně uvedl, že »věštit z koule« nebude. "Netroufám si však vyhodnocovat to, do jaké míry bude mít globální Západ sílu a výdrž, aby ve velkoobjemové podpoře vytrval. Může se sice stát, že v tomto roce se podaří Rusko zastavit a začít je tlačit zpět, ale ta válka tím nekončí, pokud se nestane něco v Rusku, že sami Rusové vyhodnotí, že válka pro ně už nemá smysl, což nepředpokládám. Chce to vydržet, nevzdávat se a vnímat pomoc jako investici do vlastní budoucnosti," dodal diplomaticky Petr Kolář s tím, že je přesvědčen o tom, že stávající pomoc má sice zpoždění a měla být »adresována« již dříve, nicméně bude tím, co agresorovi jeho záměry významně zkomplikuje.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.