Válka může klidně skončit zítra, říká bývalý velvyslanec v Rusku Petr Kolář. Podle něj musí Vladimira Putina přesvědčit nevýhodné úskalí konfliktu

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 7. 2022

Pátý měsíc trvají boje na východě Evropy. V sobotu při ruském raketovém útoku v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny přišlo o život nejméně 15 lidí. Ruská raketa zasáhla pětipatrový obytný dům, který se zřítil, tvrdí místní úřady. Pět osob se zatím podařilo zachránit. Počet obětí se ale ještě může zvýšit, protože v sutinách mohou být až tři desítky lidí. Pro ŽivotvČesku.cz promluvil bývalý velvyslanec v USA a Rusku Petr Kolář (59), který se pokusil nastínit, že délka trvání konfliktu bude zejména záležet na rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina (69).

"Těžko se konec války odhaduje, může to skončit nejspíše až jedné, či druhé straně dojdou zdroje, a to materiální či lidské. Válka může klidně skončit zítra, pokud se Vladimir Putin rozhodne, že pro něj není ve válce výhodné pokračovat, ale určitě neskončí tak, že by se Ukrajinci vzdali," uvedl pro ŽivotvČesku.cz zkušený exdiplomat.

Jak uvedl gubernátor Pavel Kyrylenko, raketa dopadla v sobotu večer na město Časiv Jar, které leží na severovýchodě Doněcké oblasti. Záchranáři se snaží dostat ze sutin další přeživší. Zatím se jim podařilo navázat kontakt se dvěma osobami, které jsou stále pod troskami, napsal Kyrylenko na sociální síti Telegram.

Šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak nálet na telegramu nazval »dalším teroristickým útokem«. Rusko by kvůli tomu podle něj mělo být označeno za »státního sponzora terorismu«.

Ukrajinci se snaží bránit postupu ruských vojsk v oblasti Donbasu. Ruská armáda ale intenzivně ostřeluje tamní města i vesnice z několika směrů. Americký Institut pro výzkum války (ISW) uvádí, že Rusko chce anektovat Charkovskou oblast a že jeho teritoriální ambice přesahují Donbas.

"Pokud to bude Putin dál zkoušet po zlém, tak Ukrajinci budou reagovat tak, »jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá«. Takže válka může trvat ještě dlouho, Ukrajina zdroje mít bude, protože má nadále podporu ze Západu, a nevypadá to, že by i Rusko bylo se zdroji vyčerpané," dodal pro ŽivotvČesku.cz bývalý velvyslanec Petr Kolář.

Střely vyslané z Izjumu se zaměřují na hlavní silnici E40. Mít pod kontrolou právě tuto silnici, která spojuje Doněck s Charkovem, je pro Rusko pravděpodobně důležité ve snaze o další postup v Doněcké oblasti, napsala britská vojenská zpravodajská služba.

Ruské ministerstvo obrany mezitím oznámilo, že se ruským silám na Ukrajině podařilo zasáhnout dva hangáry, kde se nacházely houfnice typu M777 původem ze Spojených států. Hangáry se nacházely v Doněcké oblasti. Ukrajinské úřady zatím tyto informace nekomentovaly.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.