Na Štědrý den nás čeká ledová klouzačka, letité vánoční prokletí se však nezlomí. Změnu přinesou až další svátky

Profimedia
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
klara.zankova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 23. 12. 2021

Meteorologové vydali ještě před začátkem vánočních svátků rovnou dvě výstrahy, které se týkají nebezpečných jevů a mohou zkomplikovat život nejen řidičům na silnicích. Přes mrazivé teploty se ale Štědrý den ponese v duchu výrazného oteplení a zelené trávy. Vánoční počasí bude na draka, foukat bude čerstvý severozápadní vítr o rychlosti kolem 70 km/h, slábnout bude až večer. Mírné ochlazení přinesou dva svátky vánoční a to do severní poloviny území, sdělila konzultantka počasí Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) informoval o výstrahách týkajících se silného větru a námrazy. První zmíněná je v platnosti od dnešních 10 hodin do 20 hodin následujícího, tedy Štědrého dne. Silné poryvy větru hrozí na severu území. Nízký stupeň nebezpečí kvůli námraze pak platí od 17 hodin do zítřejší 9. hodiny ráno pro celou Českou republiku.

Poslední pracovní den před začátkem vánočních svátků pak odstartoval mrazivými teplotami, ta nejnižší byla naměřena na Šumavě. Noční teploty tam klesaly i pod -20 °C a v nižších polohách bylo v 6 hodin například v Plzni -7,5 °C, v Ostravě -6,8 °C a v Praze-Ruzyni pak -6,1 °C.

"Den ale přinese zlom. Na naše území odpoledne od jihozápadu až západu postoupí teplá fronta a pronikne sem teplý vzduch. Na Vánoce tak utne zimní počasí. Zároveň ale přinese nebezpečí v podobě mrznoucích srážek a tvořit se bude ledovka. Odpoledne bude docházet k dalšímu přibývání oblačnosti od jihozápadu na zataženo, postupně se slabým sněžením, které bude přecházet v déšť, místy i mrznoucí, a tvořit se tak bude ledovka. Na ledovku ve večerních hodinách si musíme dávat pozor na Karlovarsku, v Jihočeském kraji a na Plzeňsku, během noci se rozšíří i na zbytek území. Odpolední teploty se zastaví mezi -4 až 1 °C, nárůst teplot očekáváme od jihozápadu večer. To půjdou teploty na teploměru výrazně nahoru. Ve 22 hodin bude na Plzeňsku až 5 °C. Zároveň ale začne večer a v noci zesilovat vítr. Během dne bude foukat čerstvý s nárazy o rychlosti kolem 70 km/h na horách," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Kdo se těšil na Štědrý den plný sněhu, bude zklamán. Už pojedenácté v řadě se totiž ponese ve znamení zelené trávy, teploty během dne budou stoupat téměř až k desetistupňové hranici.

Počasí v posledních dnech a týdnech předvádí skutečně výkyvy. Mrazivé teploty totiž střídá...

"Zpočátku dne ve východní polovině území ještě pozor na tvorbu ledovky. Bude větrno, čerstvý vítr bude slábnout až během večera. Snižovat tak bude naši pocitovou teplotu. Oblačnosti i srážek bude hodně a to zejména během rána a dopoledne, to očekáváme zataženo déšť na většině území. Odpoledne bude oblačno až zataženo a déšť se bude vyskytovat místy. Večer očekáváme na severu území na horách návrat sněžení. Odpolední se budou pohybovat mezi 6 až 10 °C. Vánoční počasí tak bude na draka, foukat bude čerstvý severozápadní vítr o rychlosti kolem 70 km/h, slábnout bude až večer. Mírné ochlazení přinesou hned další dva svátky vánoční a to do severní poloviny území. Po ránu se může tvořit náledí," dodala konzultantka počasí pro ŽivotvČesku.cz s tím, že hodně proměnlivý charakter počasí očekáváme až do konce roku, protože teploty budou jako na horské dráze.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu