Nad vztahy s Ruskem zlomil hůl. Pak Jiří Paroubek zhodnotil vládu, jak přistupuje k válce na Ukrajině. O riziku jaderného útoku má jasno

Bývalý politik Jiří Paroubek
Bývalý politik Jiří Paroubek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 3. 2022

Válka na východě Evropy po týdnu vstoupila do fáze, kdy obě strany začínají hledat, jak ze šlamastiky, která si připisuje každý den velké množství lidských životů, ven. Na utajovaném místě na hranicích mezi Běloruskem a Ukrajinou začalo ve čtvrtek odpoledne druhé kolo vyjednávání. Požadavky obou stran se ale značně liší. Česká republika aktivně podporuje Ukrajinu, od pátku mimo jiné kvůli situaci zavede nouzový stav. Pro ŽivotvČesku.cz ohledně postupu vlády promluvil Jiří Paroubek (69) a popsal, jak kroky kabinetu Petra Fialy (57) vnímá.

Najít kompromis v požadavcích obou stran konfliktu na Ukrajině nebude snadné. Ukrajinci se odmítají vzdát a žádají humanitární koridory, Rusové se odmítají vzdát a žádají neutrální Ukrajinu. Pokud k dohodě dojde, tak spíše řádově v příštích týdnech než dnech.

Velmi rychle naopak reaguje česká vláda, která ve středu rozhodla, že Česko Ukrajině daruje zdravotnický materiál z armádních zásob za zhruba 21 milionů korun. Dosud už tak ministerstvo poslalo vojenský materiál za více než 600 milionů korun, mimo jiné 4000 dělostřeleckých granátů za 36,6 milionu korun, tisíce pušek a pistolí s miliony nábojů za 188 milionů korun a těžkou techniku v hodnotě 400 milionů korun. V posledním zmíněném případě nicméně ministerstvo z bezpečnostních důvodů blíže nespecifikovalo, o jakou techniku šlo.

Krom vlády, která od pátku na území ČR kvůli migrační krizi zavádí nouzový stav, pomáhají Ukrajině i české humanitární organizace. Ve sbírkách už získaly částku vysoce převyšující miliardu korun, denně přibývají další desítky milionů.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila Jiřího Paroubka, zda postup vlády vnímá jako adekvátní. "Vláda postupuje podobně jako jiné vlády v Evropě. Myslím si, že pokud jde o humanitární pomoc, tak ta by měla být neomezená," řekl krátce expremiér.

Pokud jde o vztahy s Ruskem, které jsou v současnosti pod bodem mrazu, nevidí v tuto chvíli Jiří Paroubek cestu k jejich zlepšení. "Vztahy jsou s Ruskem poškozeny už nějakou dobu tak silně, že nad tím nemá cenu ani uvažovat," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý politik. K možnému útoku jaderným arzenálem se staví odmítavě. "To si nemyslím, že by k něčemu takovému došlo," zcela jednoznačně odpověděl.

Doplnil tak své dřívější vyjádření, kdy by Vladimir Putin použití nukleárních zbraní schválil. "Musely by mu selhat všechny ostatní možnosti, které bude mít. To znamená vyřešit konflikt klasickými zbraněmi. Jeho cíl je demilitarizace Ukrajiny," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jiří Paroubek.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.