Napětí ve světě jako signál 3. světové války? Expert na válečné konflikty Josef Kraus z katedry politologie popsal, co nahrává Putinovi, a odmítl střet Číny a USA
Hrozby ze strany Číny a Ruska vůči Západu, energetická a ekonomická krize a další jsou tím, co znepokojuje nejen politiky, ale celosvětovou populaci. Situace je v současnosti zejména vlivem války na východě Ukrajiny komplexně nestabilní a nabízí se úvahy o černém scénáři, který by mohl představovat třetí světovou válku. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila vedoucího oboru Bezpečnostní a strategická studia Josefa Krause z katedry politologie Masarykovy univerzity s dotazem, zda z obecného pohledu situace minimálně v Evropě k něčemu podobnému, co by mohlo znamenat vojenský konflikt, který by se dal označit jako třetí světová válka, míří. "To je moc silný výraz," uvedl v úvodu.
Pohled na aktuální jednání Číny by se dalo vnímat jako jednostranná změna statusu quo a prohloubení svého spojenectví s Ruskem. A to zejména pak pokud jde o vytváření tlaku kolem Tchaj-wanu údajnými vojenskými cvičeními.
Znepokojení nad regionálními ambicemi Pekingu vzrostlo tento měsíc poté, co Čína vypálila pět balistických raket do vod vzdálených méně než 160 kilometrů od Japonska. Šlo o čínskou demonstraci síly poté, co Tchaj-wan navštívila předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová, což Peking značně popudilo.
Nervozitu minimálně v evropském regionu způsobují boje na Ukrajině, kdy v současnosti Ukrajinci, kteří po více než šesti měsících od začátku ruské invaze tento týden oznámili zahájení protiofenzivy na jihu země. Vlivem války se do popředí dostal termín »energetická krize«, kdy Rusko omezilo dodávky plynu do Evropy, zároveň ceny energií na trzích v posledních týdnech raketově vystřelily vzhůru.
Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila Josefa Krause, zda právě to jsou signály, které mohou předznamenávat konflikt na světové úrovni.
"On třetí světovou válku nikdo moc nechce. Čína rozhodně nechce jít do přímé konfrontace se Spojenými státy, navíc nemá kapacity na to, aby provedla podobnou invazi, kterou vidíme na Ukrajině, tedy ve smyslu, že by podobnou invazi provedla na Tchaj-wan. Myslím, že Číňané pečlivě sledují ruský debakl na východě Ukrajiny a že se snaží poučit z jejich chyb, přičemž jejich vojenské dobrodružství vůči silně opevněnému tchajwanskému ostrovu, navíc s podporou nejsilnější vojenské mocnosti světa, by byla úplně jiná liga. Tady bych se konfliktu nebál, pokud jde o rusko-ukrajinský konflikt, tady je to významně komplikovanější z toho důvodu, že hodně bude záležet na politické a ekonomické vůli západoevropských zemí Ukrajinu nadále podporovat," přiblížil svůj pohled špičkový expert na vojenské konflikty Josef Kraus.
V současnosti Evropská komise kvůli prudkému růstu cen elektřiny připravuje krizová opatření a systémovou reformu trhu. V projevu na konferenci Bledské strategické fórum to oznámila předsedkyně unijní exekutivy Ursula von der Leyenová. Později doplnila, že je potřeba oddělit cenu elektřiny od ceny plynu a že reforma trhu by mohla přijít na začátku příštího roku.
"Pokud se bavíme o tom, že evropským zemím hrozí ekonomický a energetický kolaps, což je reálný a černý scénář, tak to nemusí dopadnout pro Evropu vůbec dobře, a to ve smyslu, pokud se Evropě začne hroutit průmysl, tak to může dojít k silným politickým otřesům, které mohou znamenat konec evropské jednoty a rozhádání jednotlivých států, jak mají společně postupovat, což jsou reálné scénáře, které nahrávají Putinovi. Ale pokud jde o otázku třetí světové války, tak to zatím nevidím jako reálné, i když to tak někdo může vnímat," dodal pro ŽivotvČesku.cz respektovaný odborník na válečnou problematiku Josef Kraus.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.