Nemá žádný smysl si cokoliv nalhávat, Rusko na Donbase vyhrává. Víra, že zbraně Západu vývoj konfliktu obrátí, je naivní, říká Andor Šándor

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 6. 2022

Podle ukrajinské armády Rusové dále pokračují v raketových a leteckých útocích na vojenskou a civilní infrastrukturu v zemi, zejména v Kyjevě. V oblasti Volyně a Polesí i nadále trvá hrozba útoku z území Běloruska. Podle generála v záloze a politického komentátora Andora Šándora (64) se bohužel konflikt vyvíjí podle scénáře, který přeje armádě Vladimira Putina (69). "Nemá žádný smysl si cokoliv nalhávat, Rusko na Donbase vyhrává," uvedl na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz.

Ruské síly pokračují v útoku na ukrajinské město Severodoněck. Podle gubernátora Luhanské oblasti Serhije Hajdaje kontrolují východní část města. "Ve směru na Severodoněck provádějí okupanti s podporou dělostřelectva útočné operace ve městě Severodoněck a ovládají východní část města," uvedl generální štáb. Rovněž se ruská armáda snaží podniknout ofenzivu ve směru na obce Nyrkove a Mykolajivka v Doněcké oblasti.

Britská vojenská zpravodajská služba v nedělním hlášení uvedla, že ukrajinské síly provedly za posledních 24 hodin v Severodoněcku protiútok, což by mohlo mít vliv na ruské operace v oblasti. Ruské síly přitom v okolí Severodoněcku v uplynulých dnech soustředily bojové jednotky i zbraně.

"Když připustíme podle jednoho z posledních vyjádření Volodymyra Zelenského, že ztrácejí dva prapory denně, tak to jsou velké ztráty pro ukrajinskou armádu, které budou jen velmi těžko nahrazovat. Další stránka věci, tedy víra v to, že zbraně Západu obrátí vývoj konfliktu ve prospěch Ukrajiny, jsou naivní. Rusko podle mě Donbas dobude s ohledem na vlastní ztráty, bohužel, cokoliv jiného než prohra Ukrajiny na Donbase je jen zbožné přání," poskytl pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled na vývoj vojenských střetů na východě Evropy bývalý šéf vojenské tajné služby Andor Šándor.

Podle generálního štábu ukrajinské armády ruské síly postupují i v několika oblastech severně od města Slovjansk poté, co v oblasti dokončily »celkové přeskupení jednotek«. V sobotu tamní úřady uvedly, že ze Slovjansku utíkají každý den stovky lidí. Počet evakuovaných se tento týden téměř zdvojnásobil.

Za uplynulých 24 hodin Rusové v Doněckém regionu ostřelovali nejméně 15 oblastí, osm civilistů bylo zabito, dalších 11 utrpělo zranění. Ruská armáda rovněž podnikla několik leteckých úderů na města Doněck a Kramatorsk.

Ukrajinská média rovněž informovala, že ruské rakety v sobotu zasáhly sklady obilí v přístavu Mykolajiv. Požár zachvátil velké množství budov a obilí shořelo. Média v této souvislosti dávají do kontrastu nedávná prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina, který po setkání se zástupci Africké unie znovu odmítl, že by Moskva měla na svědomí současnou potravinovou krizi.

Ruská Černomořská flotila ale podle ukrajinských i západních zdrojů blokuje ukrajinské přístavy, přes něž se před válkou většina obilí vyvážela. Situace, kdy rostou ceny obilí nebo stolních olejů, tvrdě dopadá právě na africké státy.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.