Nemocné Česko potřebuje rychlou léčbu. Recept nabídl uznávaný ekonom a vysvětlil detaily, co zapříčinilo, že země stojí po kotníky v bídě

Inflace - ilustrační foto
Inflace – ilustrační foto
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 14. 11. 2023

Komentář: Kondice Česka není zrovna radostná. Všimli si toho už i v sousedním Německu, kde prestižní list Die Welt označil naši zemi za nemocného muže Evropy. Jednou věcí jsou ale stesky nad situací, druhou nabídka řešení. Ekonom z Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze Martin Zeman pro ŽivotvČesku.cz představil návrh série opatření, která mají za cíl dostat republiku z mizérie. Vážnost situace podtrhuje ekonomovo konstatování, že se vyčerpal hospodářský model nastavený po listopadu 1989.

Výchozí situace není vůbec dobrá. Ekonom Martin Zeman pro ŽivotvČesku.cz upozornil, že ministerstvo financí zhoršilo letošní výhled ekonomiky, kdy HDP má tento rok klesnout o 0,5 procenta. "Primárním důvodem negativního vývoje je slabá poptávka domácností, která je výsledkem zcela bezprecedentní inflace v ČR. Domácnosti a firmy se dnes obávají budoucnosti, mezi obyvateli i podnikateli je cítit skepse, je tu zřejmá výrazná opatrnost. Pohybujeme se na hranici stagnace a recese již několik čtvrtletí. A zatímco ostatní ekonomiky již rostou, my přešlapujeme na místě," vyjmenoval neduhy ekonom z Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze.

Situace je ale podle Martina Zemana ještě vážnější. Česko už sotva dýchá v běhu za prosperitou. "Nejenom že se česká ekonomika ještě nevzpamatovala z pandemické krize, ale i proces dohánění vyspělých ekonomik se de facto zatavil. A toto není jenom výsledkem české pověstné blbé nálady. Ekonomický model nastavený ještě v období transformace se vyčerpal," popsal smutnou realitu pro ŽivotvČesku.cz. Situace si podle Martina Zemana žádá zásadní řešení, nutný je nový ekonomický model.

"Česká ekonomika – ale obdobně i Slovensko – zcela jasně potřebuje nový ekonomický model, který nebude založen na relativně levné pracovní síle a vysoké energetické náročnosti průmyslu. Zdá se však, že se přechod Česka směrem k inovativní ekonomice s vyšší přidanou hodnotou nedaří nastartovat," podotkl ekonom s tím, že je nutné do budoucna zásadně uvolnit ruce podnikové sféře. "Významně deregulovat, nejít cestou slepého navyšování daní. Naopak motivovat k investicím v České republice, které budou vést k zásadnímu navyšování přidané hodnoty," doplnil Martin Zeman.

Léčba Česka ale musí podle ekonoma zahrnovat i změny v oblasti vzdělávání, a to na vysokých školách. Inovace a digitalizace si žádají vyšší odbornost. "Je také potřeba podstatná změna systému vysokoškolského vzdělávaní. Neslyším diskusi nad tím, jak mají vypadat vysokoškolské programy v podobě, aby připravily studenty na vysokoodborné činnosti v následujících dekádách," vypočetl Martin Zeman pro ŽivotvČesku.cz.

Slabou útěchou pro občany, kteří se musí každý den potýkat s neblahou ekonomickou realitou milované vlasti, je, že v tom nejsme sami. I Německo, jehož list Die Welt poukázal na českou neradostnou realitu, nemá důvod k optimismu. "Česká republika není osamocena ve svých ekonomických potížích. Zatímco Čína má tento rok predikovaný růst o 5,6 procenta, USA o 2,4 procenta, tak Evropská unie jenom o 0,5 procenta. A hlavní motor Evropy v podobě Německa dokonce meziročně poklesne," vyjmenoval ekonom hospodářské údaje.

Volání po novém politickém modelu Česka zaznívá i z politických řad. Předseda sociální demokracie Michal Šmarda uvedl, že země nutně potřebuje ekonomiku rozhýbat. "Místo hádek s opozicí a škrtů potřebujeme skutečně aktivní hospodářskou politiku a reformu daní. Je potřeba ulevit pracujícím, podpořit spotřebu domácností a zajistit dostupné energie firmám i domácnostem. Vláda bohužel selhala i v čerpání prostředků z inovačního fondu EU. Ty by pomohly právě ve chvíli, kdy se rozhoduje o budoucnosti českého hospodářství na dlouhá léta dopředu," uvedl Šmarda pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.