Není to normální, rázně vzkázala manželka Volodymyra Zelenského evropským lídrům. Diplomat Petr Kolář vysvětlil, na co nemají právo

Profimedia
Olena Zelenská a manžel Volodymyr
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
michal.broz@zivotvcesku.cz
Publikováno: 2. 6. 2022

Pokud by se Ukrajina vzdala části svého území ve prospěch Ruska, není to podle manželky ukrajinského prezidenta Oleny Zelenské (44) řešením. Země by se tím podle ní vzdala i své svobody a válku by to stejně neukončilo, uvedla pro americkou televizní stanici ABC. Východní část státu a jmenovitě Donbas musí dál zůstat součástí její země, uvedla. Pro ŽivotvČesku.cz se vyjádřil bývalý velvyslanec v USA Petr Kolář (59).

Za svou zem i svůj národ se ve vyjádřeních staví i první dáma Ukrajiny Olena Zelenská. Naposledy tak učinila v rozhovoru pro stanici ABC. "Ukrajinci nemohou považovat za normální prohlášení lídrů některých zemí, v určitých případech i lídrů velkých a vlivných zemí. Nemůžete se prostě vzdát části svého území, je to, jako byste se vzdávali své svobody," řekla Zelenská ve zveřejněné části rozhovoru, který ABC celý odvysílá ve čtvrtek. "A i kdybychom se svého území vzdali, agresora by to nezastavilo, tlačil by dál a pokračoval v dalších útocích proti našemu území," dodala.

Zopakovala tak postoj svého muže Volodymyra Zelenského (44), který před týdnem odmítl návrhy, aby Kyjev postoupil území okupované Ruskem výměnou za mírovou dohodu. Ve svém projevu to přirovnal k přístupu britských a francouzských politiků, kteří v roce 1938 schválili připojení části československého pohraničí k Německu v naději, že tím zabrání nové válce.

Jmenovitě kritizoval například bývalého amerického ministra zahraničí Henryho Kissingera (99), který na Světovém ekonomickém fóru v Davosu doslova uvedl, že Ukrajina by měla přijmout ruskou okupaci Krymu.

Postoji prezidentského páru rozumí i zkušený diplomat Petr Kolář, který působil v minulosti jako velvyslanec v Rusku i USA. "V současné situaci to je vnitropolitický problém a většina Ukrajinců si to nepřeje. Prezident Zelenskyj je demokraticky zvolený prezident, nerozhoduje autoritativně jako Vladimir Putin a v případě nějakých kompromisů by k tomu chtěl mít referendum. Pokud by k něčemu ve smyslu územních ústupků, změny ústavy Ukrajiny a její neutrality došlo, musí to být rozhodnutí Ukrajinců. Nikdo nemá právo Ukrajince do ničeho nutit," řekl pro ŽivotvČesku.cz.   

Ruská armáda se podle vojenského analytika Lukáše Visingra (39) blíží do bodu, který bude znamenat zlom ve válce na Ukrajině. "Někdo odhaduje, že se to stane už za měsíc, někdo až v srpnu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz. Rusové podle britského ministerstva obrany aktuálně postupují v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny pomalu a soustřeďují své síly na menším prostoru. Tím si ale podle Britů pro sebe vytváří riziko na jiných územích.

Zároveň připomněl i mezinárodně uznané platné dohody. "Rusko je mimochodem jedním z těch, kdo garantuje její hranici, nikdo tedy nemá právo chtít po Ukrajině, aby se vzdala svého území, pokud ona sama nedospěje k závěru, že je to pro ni výhodnější," dodal pro ŽivotvČesku.cz Petr Kolář.

Za připomenutí v tomto kontextu stojí i slavný citát Winstona Churchilla (†90), který pronesl po mnichovské dohodě, kdy bylo československé pohraničí postoupeno hitlerovskému Německu. "Británie a Francie měly na vybranou mezi válkou a hanbou. Zvolily hanbu a budou mít válku." Netrvalo to dlouho a celý svět se přesvědčil, že měl pravdu.

Mezi milovníky vracení života starým domům patří také herečka Veronika Arichteva (36), která se s manželem, režisérem Biserem Arichtevem (45), pustila do náročných oprav venkovského panského domu. Objekt starý přes 150 let ji velmi oslovil a podle svých slov se do něj vysloveně zamilovala. "Byla to úplná náhoda, že jsem se na Vánoce podívala na stránky realitní kanceláře a našla tenhle dům," uvedla pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu