Nové mutace a přeočkování ještě letos? Roman Prymula odpověděl na nejpalčivější otázky v souvislosti s covidem

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 8. 2021

Kdy dojde k přeočkování třetí dávkou vakcíny v České republice a je opravdu nutné se obávat vytvoření nové varianty viru SARS-CoV-2? Dvě témata, která poslední dobou rezonují společností. Pro ŽivotvČesku.cz se k nim vyjádřil epidemiolog Roman Prymula (57), který se domnívá, že s očkováním třetí dávkou by se mohlo teoreticky začít v období okolo Vánoc. Ohledně nové mutace viru pak neexistuje odborná shoda. "O tom se vedou polemiky," zdůraznil bývalý šéf rezortu zdravotnictví.

Dobrou zprávou je, že vakcína první generace, kterou vyvinula německá společnost BioNTech ve spolupráci s americkou firmou Pfizer a je nejpoužívanější v rámci České republiky, funguje i proti mutacím koronaviru, jako je kmen delta. V tuto chvíli ji tedy není třeba uzpůsobovat. Zatím není zcela jasné, kdy dojde k posílení imunity třetí dávkou - tedy k přeočkování.

"Liší se to stát od státu, důvodů může být celá řada. My zatím nemáme žádné velké problémy, tedy že by se u nás vyskytovaly průlomové infekce či infekce u osob, které byly očkované. Pokud to je stále na úrovni promilí, není nutné začít očkovat bezprostředně. Myslím si ale, že s třetí dávkou se začne po novém roce, některé skupiny ji dostanou možná už kolem Vánoc. Zatím však nutnost přeočkovávat není v našem případě taková, jako tomu je v Izraeli," řekl pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula směrem ke třetí dávce vakcíny.

V Česku je i nadále dominantní nakažlivější mutace delta, je ve zhruba 95 procentech pozitivních testů na koronavirus, které má Státní zdravotní ústav (SZÚ) k dispozici. Nové varianty koronaviru, ty nakažlivější, postupně vytlačují méně infekční formy. Původní variantu, která se v ČR začala objevovat loni v březnu, nahradila postupně kolem přelomu roku varianta alfa, dříve označovaná jako britská. Od června se v Česku začíná šířit delta, která byla původně pojmenovaná jako indická. Zatím nejsou zprávy o tom, že by vznikl dosud neznámý kmen viru s odlišnými vlastnostmi. Přesto někteří odborníci na tuto možnost upozorňují.

"O tom se vedou polemiky. Někteří tvrdí, že samozřejmě může přijít mutace, která bude závažnější než předchozí varianty viru, jiní tvrdí, že je poměrně vysoká proočkovanost a osob, které onemocnění prodělaly, a tím prostor pro mutování je menší a že by nemuselo dojít k tomu, že by se vyvinula nějaká závažná forma. Toto je věc, která se nedá přesně odhadnout, je to záležitost nějakých dat a frekvence, podle které mutace vznikají," dodal pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Celogenomovou sekvenaci udělali odborníci v červenci u 508 vzorků, z toho 481 potvrdilo mutaci delta a osm variantu alfa. V Jihomoravském kraji byly v červenci evidovány dva izolované záchyty varianty lambda, podle SZÚ se dále nešíří. Čeká se na potvrzení či vyvrácení 20 případů, kde bylo podezření na variantu delta plus.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.