Ochota lidí poslouchat autoritu je malá, míní sociolog. Popsal příčiny, které v Česku mohou vést k velkým demonstracím

Policie kontroluje dodržování opatření - Ilustrační snímek
Policie kontroluje dodržování opatření – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 3. 8. 2021

Opatření v Česku jsou nyní nejvolnější od začátku letošního roku, v zahraničí, například ve Francii či Austrálii, ovšem kvůli přísným restrikcím dochází k demonstracím, na které přicházejí stovky až tisíce lidí. Podle sociologa je v mnoha státech nízká takzvaná sociální adherence, tedy ochota veřejnosti dělat to, co požaduje autorita. "Ochota lidí poslouchat autoritu je malá a pokud vláda udělá restriktivní opatření, které hodně zasahuje do života, stane se to, že lidé opatření odmítnou a začnou se proti němu bouřit," řekl pro ŽivotvČesku.cz sociolog Vojtěch Bednář a popsal, za jakých podmínek může k podobným protestům, které probíhají v zahraničí, dojít i v Česku.

Opatření v každých státech podléhají aktuální epidemické situaci. Zatímco v Česku je život podobný tomu před příchodem pandemie, například v Řecku smí do zábavních podniků a vnitřních prostor restaurací jen očkování, ve Francii mají být povinně očkovaní zdravotníci a v některých oblastech Austrálie mohou lidé vycházet z domu jen z vážných důvodů. Veřejnost se proto začíná bouřit a probíhají demonstrace, na které přicházejí stovky i tisíce lidí. V Česku dosud docházelo k protestům jen s malou účastí. Sociolog popsal, proč tomu tak je a co může doposud poklidný stav změnit.

"Když konstruujete opatření, která chcete aplikovat, týkají se lidí a potřebujete, aby vás lidé poslouchali - musíte zvažovat určité parametry. Ty jsou známé, dají se změřit či odhadnout a musíte s nimi počítat předtím, než opatření podniknete, protože na nich závisí, jak dopadnou. Nejdůležitější je v tomto základní sociální adherence, tedy ochota veřejnosti poslouchat a udělat to, co autorita od veřejnosti požaduje. Když uděláte opatření při nízké adherenci, tak se na ně lidé vykašlou, bude vysoká delikvence a ve výsledku nebude poslouchat nikdo," řekl pro ŽivotvČesku.cz sociolog Vojtěch Bednář.

V tuzemsku je aktuálně situace klidná, to by se ale mohlo změnit, pokud by došlo ke zpřísnění opatření. "My se v současné době nacházíme ve stavu, kdy je v České republice i v dalších zemích sociální adherence nízká. To znamená, že ochota lidí poslouchat autoritu je malá a pokud vláda udělá restriktivní opatření, které hodně zasahuje do života, stane se to, že lidé opatření odmítnou a začnou se proti němu bouřit. Pokud by zde došlo k dramatickému opatření typu lockdownu, tak bude mít vysokou delikvenc. Když se stát pokusí opatření prosadit represivním krokem, tak stoupne počet těch, kteří jsou proti," vysvětlil sociolog pro ŽivotvČesku.cz, co by i v České republice mohlo vyvolat demonstrace s vysokou účastí.

"Když hledáte opatření, tak jediná rozumná cesta, která přináší prospěch a smysl, je taková, aby se stát snažil sociální adherenci zvyšovat. Pokud už dělá opatření proti koronaviru, je třeba, aby byla režimová, ne restriktivní. Má smysl chtít, aby lidé nosili respirátory, myli si ruce a testovali se. Bylo by ale nebezpečné za stávajících okolností cokoliv omezit nebo zavřít, protože tím je stimulována pravděpodobnost, že se proti autoritě bude stavět větší část lidí," dodal Vojtěch Bednář pro ŽivotvČesku.cz, co by mohlo atmosférou v Česku negativně zahýbat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.