Od pondělí se nesmějí prodávat psi a kočky ve zverimexech a na veřejných prostranstvích

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Publikováno: 1. 2. 2021

Ode dneška se nesmějí prodávat psi a kočky ve zverimexech a na veřejných prostranstvích. Chovatelé tří a více fen budou muset vést evidenci. Změny přináší novela zákona na ochranu zvířat proti týrání. Novela mimo jiné zakáže i kastrace samců hospodářských zvířat metodou zaškrcení varlat, zakazuje také chov zvířat celoročně ve vazném ustájení. Zákon také mimo jiné také zavádí zákaz klecových chovů nosnic vajec, což ale začne platit až v roce 2027.

"Ustanovení zákona přímo zakazuje prodej či předání psa nebo kočky na veřejném prostranství. K předávání zvířat z nelegálních chovů v nevhodných podmínkách totiž často dochází na odlehlých parkovištích či jiných místech. Prodejci se tak snaží vyhnout návštěvě kupujícího v místě chovu, která by dotyčného mohla od nákupu odradit a chtějí zůstat v ilegalitě," uvedl již dříve mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Ve zverimexech se také nebudou moci prodávat primáti.

Chovatelé, kteří mají chov psů jako živnost, a chovatelé tří a více fen, byť kastrovaných nebo přestárlých, kteří už nyní musí hlásit své chovy SVS, budou mít novou povinnost. "Budou muset nově vést evidenci prodaných a darovaných štěňat a poskytnout při prodeji štěňat novému chovateli informace o krmení štěněte a péči o něj. Záznamy o narozených štěňatech budou chovatelé muset zapisovat do tzv. evidenčních listů. Tyto evidenční listy budou povinně uchovávat tři roky od konkrétního vrhu. Kopii evidenčního listu dostane nový majitel ke kupovanému štěněti," uvedl Vorlíček.

Stát také začne proplácet obcím náklady na starání se o odebraná zvířata například od týrajících majitelů. Vynaložené náklady ale budou muset přesáhnout ve vztahu k jednomu chovateli 200.000 Kč. Letos na tyto výdaje má ministerstvo zemědělství tři miliony Kč, dodal mluvčí resortu Vojtěch Bílý.

Ve všech stájích, které se postaví, rekonstruují nebo poprvé uvedou do provozu po začátku února, bude celoročně zakázané chovat zvířata celoročně ve vazném ustájení. Do roku 2030 pak toto opatření budou muset splnit i starší stavby sloužící k chovu skotu, výjimku budou mít některé chráněné hřebčíny.

Novela má také několik budoucích ustanovení. Kromě zákazu klecových chovů zakazuje drezúru nově narozených volně žijících druhů zvířat, tento zákaz ale začne platit až od února 2022. Od letošního února ale zpřísňuje chov šelem a lidoopů "Každá žádost o nové schválení zájmového chovu šelem či lidoopů bude nově muset obsahovat souhlas nebo rozhodnutí o kolaudaci objektu určeného pro chov. Chovatelé budou navíc muset před započetím chovu absolvovat speciální kurz," uzavřel Vorlíček.

Předloni Komora veterinárních lékařů odhadovala, že je v ČR kolem dvou milionů psů. Podle tehdejšího průzkumu Nielsen Admosphere pro úvěrovou společnost Profi Credit má psa ve své domácnosti až 40 procent Čechů. Ti za něj v průměru utratí 15.794 Kč za rok.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.