Okno do historie: Izrael v roce 1948 poprvé poznal nenávist a krveprolití. Československo zasáhlo do dějin operací s kódovým označením DI
Izrael v těchto dnech čelí barbarskému útoku teroristického hnutí Hamás. Není to poprvé, kdy je tato přátelská země napadena. Pohledem do minulosti - 14. května 1948, a to po vyhlášení izraelské samostatnosti - napadla mladý stát někdejší regionální organizace arabských států, takzvaná »Liga arabských států«. Židovští vojáci se rok zdařile bránili výrazné přesile. I tak následně existenci Izraele arabský svět neuznal. Portál ŽivotvČesku.cz přináší pohled na boj státu Izrael, jak ho vidělo tehdejší Československo, které nabídlo pomocnou ruku.
Sen o vzniku izraelského státu se v roce 1948 stal realitou. Ale chvíle radosti obyvatelů vystřídal záhy boj o holý život. "Státy Arabské ligy se v den založení státu Izraele dohodly, že jej společně napadnou," popisuje pozoruhodná publikace manželů Ternerových s názvem »Stát Izrael, malá země velkých problémů«, kterou vydalo pražské nakladatelství Orbis v roce 1950. Arabské země si přitom byly jisté, že Izrael zakrátko vymažou z mapy světa.
"Transjordánský loutkový král Abdulláh prohlásil, jsem si jist svým vítězstvím, že do desíti dnů bude stát Izrael zničen," uvádí autoři knihy s tím, že přesila arabských vojsk byla mimořádná. Izrael čekaly tíživé dny. "Útočníci měli při vypuknutí války alespoň dvojnásobnou přesilu," píše se v publikaci.
Izrael v nerovném boji nezůstal osamocen. Zásadním spojencem se stalo Československo, které v rámci operace DI, jinými slovy »Důvěrné Izrael«, pomohlo odvrátit nepříznivou situaci v rámci bojů. Známo je, že načerno (obcházením někdejšího zbrojního embarga OSN) importovaná a nepříliš kvalitní československá letadla - čtveřice strojů Avia S-199 - dokázala pouhých 30 kilometrů od Tel Avivu změnit dějiny - zastavila totiž postupující egyptská vojska. Československo ale pomáhalo i s výcvikem vojáků a všestranně nový stát podporovalo.
Vítězství v této první válce proti Izraeli by ale nebylo možné bez odvahy židovských vojáků. Manželé Ternerovi v nádherném vyznání vyslovují názor, proč nakonec - navzdory zuřivosti protivníka a jeho početní síle - Izrael v této válce zvítězil.
"Židovští vojáci si byli plně vědomi nebezpečí, které jim hrozilo. Pro ně nebylo žádného východiska, za nimi leželo jen moře. Vědomí, zač bojují, jim dodávalo úžasnou mravní sílu, která dovedla vyrovnat – jak židovští bojovníci dokázali – v mnoha případech nepřátelskou převahu," podotkli ve svém díle.
Izrael se ubránil, začal se rozvíjet, ale jeho nepřátelé se nevzdali. Ještě v letech 1967 a 1973 zemi čekaly války s arabským zeměmi, které stále toužily Izrael zničit. Další pokračování tohoto boje sledujeme nyní, kdy se teroristické hnutí Hamás netají touhou židovský stát vymazat z povrchu zemského.
Jinou kapitolou byly vztahy s Československem. Paradoxně právě v době vydání knihy manželů Ternerových začala naše země - po tlaku Sovětského svazu - měnit svůj přístup k Izraeli. Přednost dostaly vztahy právě s arabskými zeměmi. V roce 1967 pak byly dokonce přerušeny diplomatické styky s Izraelem. Až po sametové revoluci Československo obnovilo staré přátelství, došlo k tomu 9. února 1990 podpisem dohody mezi ministry zahraničních věcí Moše Arensem a Jiřím Dienstbierem. Trvá dodnes.
Izrael krátce:
Izrael se nachází na Blízkém východě v oblasti jihozápadní Asie. Sousedí s Libanonem, Sýrií, Jordánskem a Egyptem. Jde o »umělou platformu« založenou po 2. světové válce. Kombinuje posvátná místa židovství, křesťanství i islámu. Dodnes je Izrael středem ozbrojených střetů mezi tamními Židy a Araby. Hlavní město, které je většinou uznávané, je Tel-Aviv, Izraelci oproti tomu vnímají jako hlavní město svého státu Jeruzalém. Počet obyvatel čítá přibližně 8,3 milionu lidí, jejich složení je: 75,4 procenta Židé, 20,6 procenta Arabové, 4 procenta menšiny.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.