Optimismus nám pomáhá, hlásá Petr Fiala. Analytička rozebrala premiérův nejnovější slogan, nespatřuje v něm však řešení

Petr Fiala
Petr Fiala
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 15. 1. 2024

Komentář Jiřího Ovčáčka: Pozitivní myšlení se v českých končinách nikdy moc nenosilo. Nespokojené mručení vždy patřilo k převládajícím pocitům v naší historii, tedy kromě záblesků celonárodního vzepětí, jako tomu bylo na jaře 1968 nebo na podzim 1989. Premiér Petr Fiala se rozhodl jít proti tomuto proudu. V čase, kdy jsme zaplavováni nedobrými zprávami, burcuje společnost k optimistickému smýšlení jako významnému pomocníkovi na cestě vzhůru. Mediální analytička Irena Ryšánková pro ŽivotvČesku.cz upozornila na úskalí optimismu. Nezmění realitu, na chvíli dodá pocit vzestupu, ale může pak přijít kruté vystřízlivění.

Nelze upřít, že předseda vlády se jako jeden z mála politiků rozhodl nezahlcovat veřejnost jen negativismem, ale vydal se na v Česku trnitou cestu vyzdvihování pozitivních sdělení. Je to strategie ošemetná a riziková, ale v případě Petra Fialy evidentně vedená přesvědčením, že po letech úhoru se vše v dobré obrátí. Nejnověji se šéf pětikoaliční vládní sestavy rozhodl prosazovat optimistický pohled na naši skutečnost.

"Stavme na tom, co nás spojuje. Cesty k lepší budoucnosti hledejme společně. A dívejme se dopředu s nadějí. Optimismus a pozitivní pohled na život nám pomáhají," uvedl Petr Fiala na síti X. Vyjádřil zároveň víru, že národ spojuje vzájemný respekt a snaha o vytváření společnosti, ve které se dobře žije všem. Slova krásná a vlastně i velebná, která je ovšem velmi těžké přetavit v realitu. Zvláště v situaci, kdy příkopy mezi jednotlivými politickými a názorovými proudy v Česku začínají mít hloubku propasti.

Právě přání a realita jsou podle mediální analytičky Ireny Ryšánkové úskalím snahy Petra Fialy. "Víte, jak je to úsloví, pesimista je informovaný optimista. Optimismus je nepochybně fajn, ale na situaci to nic nezmění. Možná nám jen na chvíli přinese víru, že všechno dobře dopadne. O to horší je pak vystřízlivění. Jistou míru pesimismu považuji za zdravou. Slogan o tom, že optimismus pomáhá, poněkud zavání zoufalstvím. Optimismus není řešení," podotkla expertka pro ŽivotvČesku.cz na konto kampaně vedené ministerským předsedou.

V politické práci se samozřejmě nedějí věci nahodile a spontánně, je vždy nutné strategicky plánovat dopředu. A hle, již příští rok nás čekají parlamentní volby, kdy bude Petr Fiala a jeho tým mít ambici uhájit vládnutí na další čtyři roky. V době vlády Andreje Babiše strany současné pětikoalice hlásaly, že republika prožívá krušné časy pod vedením »Nejtemnější Temnosti«. Pro obhajobu vládnutí samozřejmě taková taktika nedává smysl, a proto nastupuje linie pozitivní a propracovanou kampaní přesvědčit voliče, že už brzičko bude dobře, a to právě díky současnému kabinetu.

Pokud se optimistická vize protne s realitou, vůbec nelze nakonec vyloučit, že Petra Fiala obhájí svou pozici. Došlo-li by ale na situaci, kdy by hlásaná hesla neodpovídala realitě života v Česku, může čelit celý pětikoaliční projekt volební porážce a už jen z opozičních lavic sledovat návrat agilního a ambiciózního Andreje Babiše do premiérského křesla ve Strakově akademii. Zvláštní komplikací jakékoliv kampaně v současnosti navíc je, že rozhodující budou pocity. Může se stát, že ačkoliv inflace klesne a HDP mírně vzroste, lidé se nadále budou psychologicky cítit nekomfortně a vláda je žádnými hesly a grafy nepřesvědčí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.