Ostuda Vladimira Putina a armáda prorostlá korupcí. Bezpečnostní analytik z katedry politologie rozebral vojenské možnosti Ruska

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 5. 2022

Když Rusko 24. února podniklo vojenskou invazi na Ukrajinu, jen málokdo předpokládal, že konflikt bude trvat měsíce. Měla to být rychlá a jasná akce, o jejímž vítězi nebyl »papírově« důvod pochybovat. Zanedlouho si vojenský konflikt na východě Evropy odškrtne třetí měsíc a nejmocnější muž Ruské federace Vladimir Putin (69) stále nemá hmatatelný triumf, kterým by se mohl pochlubit před domácím publikem. "Rozhodně bych to nazval ostudou, fiaskem či debaklem a podobně," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní analytik z katedry politologie Josef Kraus spíše neúspěch ruské armády na Ukrajině.

Vojenský konflikt na Ukrajině se v současnosti blíží do stavu takzvaného zamrznutí. Jako ideální východisko se tak nabízí jeho diplomatické řešení. To si patrně uvědomuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (44), který v pátek zopakoval, že je připraven setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jeho podmínkou ale je osobní setkání. Jakékoliv ústupky Ukrajiny v rámci územní celistvosti totiž vyloučil.

"Jakožto prezident, jsem připraven mluvit s Putinem, ale jenom s ním. Bez žádných jeho prostředníků. A v rámci dialogu, nikoliv ultimát," uvedl Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru pro italskou televizi RAI 1.

Jednání, která by vedla ke složení zbraní mezi Ukrajinou a Ruskem, od 29. března nefungují, tehdy se vyjednavači osobně setkali naposledy.

Podle vedoucího oboru Bezpečnostní a strategická studia Masarykovy univerzity Josefa Krause se běžnou optikou ohledně vojenského konfliktu dá hovořit o nečekaném selhání ruské armády, což se dá otevřeně vnímat jako ostuda.

"Došlo k pošramocení ruské pověsti jako takové. Byla zakládána na tom, že Rusové papírově vysílali informace o svých nejnovějších zbraních, jejich parametrech a podobně. Teď se ale ukazuje, že nasazují techniku, která je 30 až 40 let stará. Nová technika není dostatečně dobrá, aby se projevila na jejich přehlídce, což jsme mohli sledovat. Letectvo nebylo nasazeno vůbec z důvodu počasí, což je nesmysl, protože bylo standardní pro podobný typ přehlídek, a umožňovalo zapojení letectva, byla to tedy výmluva. Rusko utrpělo pošramocení pověsti, kdy se snažilo ukazovat, že má druhou nejsilnější armádu světa. Rozhodně to tak není, armáda je ve velmi tristním stavu, technologicky neodpovídá způsobu boje v 21. století, armáda je prorostlá korupcí, není schopna zajistit základní logistiku a bojový morál je také na nule," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní analytik vojenské možnosti Ruska, které se v současnosti může významně opírat jen o jaderný arzenál.

Ohledně toho, že hledání mírové cesty v rusko-ukrajinském konfliktu nebude rozhodně jednoduché, promluvil ve zmíněném rozhovoru ukrajinský prezident. Volodymyr Zelenskyj totiž vyloučil výzvy, že by Ukrajina měla učinit ústupky v zájmu zajištění mírové dohody, která by Vladimiru Putinovi umožnila zachovat si tvář. Z jeho slov vyplynulo, že Ukrajina nebude dělat kompromisy ohledně své územní celistvosti.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.