Pašeračky Terezy je mi líto, říká těhotná Češka, kterou v Brazílii budou soudit kvůli převážení kokainu

Češka Tereza H.
Češka Tereza H.
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 6. 2021

Jejich příběh je do jisté míry podobný. Češka Lucie T., kterou v Brazílii zadrželi kvůli pašování kokainu, sleduje příběh Terezy Hlůškové (25), která si v pákistánském vězení odpykává trest za pašování heroinu. "Nejhorší jsou lidi, kteří mají z Terezy radost, to je neskutečné," uvedla pro ŽivotvČesku.cz k případu Terezy Hlůškové žena, která téměř dva roky v Brazílii čeká, kdy se její případ dostane k soudu.

Češka Lucie T. (34) byla v září 2019 v Brazílii zadržena kvůli pašování narkotik. Policie je přesvědčená, že chtěla vyvézt ze země 6 kilogramů kokainu. Lucie to popírá s tím, že je sama obětí podvodu. Lucie T. tvrdí, že veškeré důkazy o její nevině jsou v telefonu, který zadržela policie.

"Vše se točí kolem mého mobilu, to je hlavní důkaz. V telefonu je důkaz, že jsem nic neudělala. Když policie soudu ten telefon nevydá, tak to právník celé napadne a bude žádat anulování procesu," řekla Lucie T. pro ŽivotvČesku.cz s tím, že na soud pořád čeká a netuší, kdy proces vypukne. Soudní řízení se v Brazílii vlečou i kvůli koronavirové epidemii v zemi.

"Jsem naštvaná, jak dlouho to trvá. Navíc moc dobře vím, že jsem nic neprovedla. Psychicky už na tom jsem dobře. Sice mi vzali několik let života, ale už začínám věřit, že to dobře dopadne. Paradoxně mi tady ta situace dala možnost začít úplně znovu s dětmi a rodinou," sdělila pro ŽivotvČesku.cz Lucie T., která tvrdí, že policie s důkazy manipulovala a ona žádné drogy ze země vyvézt nikdy nechtěla, ani o nich nevěděla.

V Brazílii se může volně pohybovat, jen nesmí vycestovat. Začátek procesu se ale stále odkládá. "Doklady mi zabavili, ale já jsem si přes náš konzulát vyřídila nové. Soudkyni to vůbec nevadí, takže asi žádný nebezpečný tvor nebudu. Policie navíc změnila verzi, kde se měly drogy údajně najít. Ale zapomněli, že u prvního výslechu, kde jsem vše detailně popsala, byli i zaměstnanci českého konzulátu. Prostě policie nic neprokázala a teď zkouší lhát," řekla o své verzi Lucie, která je přesvědčená, že už brzy odcestuje do České republiky a vezme s sebou i svého manžela, kterého poznala v Brazílii.

"Čekáme spolu holčičku, už to konečně šlo poznat na ultrazvuku. Rodit jsem původně chtěla už doma, ale teď to vypadá, že budu ještě tady v Brazílii," řekla pro ŽivotvČesku.cz žena, která pozorně sleduje případ kolegyně Terezy Hlůškové, která si v Pákistánu odpykává trest za pašování téměř devíti kilogramů heroinu.

"Sledovala jsem, jak mělo dojít k odvolacímu řízení, ale pak se to odložilo. Ta holka má fakt smůlu. Ale nejhorší jsou ti lidé, kteří jí to přejí a mají z toho radost, to je hnus," okomentovala případ z Pákistánu, který někteří Češi rozebírají v internetových diskuzích.

"Když si uvědomím, co se stalo mně v Brazílii, tak si dokážu představit, že to s tou holkou v Pákistánu mohlo být jinak. Možná věděla, že ze země něco veze,ale třeba vážně netušila, že jsou to drogy. Otázkou je, zda jela poprvé, nebo měla za sebou více cest. To ví nejlépe ona sama ve svém svědomí. Myslím si, že by ji už měli pustit. Pokud o drogách věděla, tak už je dnes sakra poučená. Ty podmínky tam si neumím představit ani v nejhorším snu. Myslím, že ten trest už je nyní dostatečný. Lidi v Česku ji automaticky odsoudili stejně jako mě. Přitom nikdo neví, jak drogový byznys funguje," řekla Lucie T. pro ŽivotvČesku.cz.

Případ Terezy Hlůškové také sleduje české ministerstvo zahraničí. "Zastupitelský úřad zůstává s Češkou v pravidelném kontaktu, zprostředkovává korespondenci a poskytuje další konzulární pomoc," potvrdila již v minulosti pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Ministerstva zahraničních věcí České republiky Zuzana Štíchová. O tom, že by pašeračka měla dostat amnestii, jak se občas v médiích spekuluje, český resort nic neví.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.