Petr Fiala odmítá přeposílat uprchlíky do zemí EU. Miroslav Kalousek vidí řešení a říká: Zaplatíme miliardy, ale je to lepší než bombardování ČR
Premiér Petr Fiala (57) vzbudil u některých lidí svým nedělním vyjádřením různé emoce. V diskuzním pořadu Partie uvedl, že v současnosti vláda nepožaduje žádné přerozdělování nebo kvóty pro uprchlíky před válkou z Ukrajiny. Zdůvodnil to tím, že problematika, se kterou se ČR setkala už v roce 2015, má několik rozměrů - jeden z nich je lidský. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bývalého ministra financí Miroslava Kalouska (61), jak slova premiéra vnímá. Ve stejný den uvedl, že pětina českých domácností upadne do dramatické chudoby.
"Řekl jsem, že zchudneme úplně všichni, ale zhruba 20 procent domácností si bez pomoci neporadí. To jsou ti, kteří se musí pomoci dočkat, ale nejde pomáhat všem, to zkrátka nejde," upřesnil Miroslav Kalousek pro ŽivotvČesku.cz své vyjádření v rámci pořadu Partie, kde byl hostem v jeho druhé části. Dále pak uvedl, že pro letošní rok je zcela nutné počítat s poklesem životního standardu.
Podle premiéra Petra Fialy je primární, ohledně masivní vlny ukrajinských uprchlíků, se o ně postarat a rychle je integrovat do systému. I když pro ČR nápor příchozích začíná být za kapacitou možností, v sobotu Česko požádalo prostřednictvím mechanismu civilní ochrany EU o pomoc se zajištěním ubytování pro 50 tisíc lidí, chce se premiér zdržet jejich přeposílání do jiných členských zemí.
"Chtěl bych se tomu vyhnout, protože když jsme po migrační krizi v roce 2015 odmítali povinné kvóty, tak jsme říkali, že to má několik rozměrů. Jeden je i lidský, protože posíláte lidi tam, kde nechtějí být. Tady je možné uvažovat, že část těch lidí bude ochotná jít jinam. Nejdou sem lidé kvůli ekonomickým výhodám, jako šla třeba část tehdejších uprchlíků, ale jsou to lidé, kteří utíkají, aby si zachránili život," sdělil Petr Fiala, jak se k situaci aktuálně staví.
V sobotu mluvčí generálního ředitelství hasičů Pavla Jakoubková uvedla, že kapacity státu v rámci ubytovacích možností jsou vyčerpané. "Je snahou sehnat další ubytování, ale pomalu se dostáváme do stavu, kdy zvládneme uprchlíkům zajistit pouze nouzové přístřeší, tedy zajistit nouzové přežití v nouzových podmínkách," stojí v jejím vyjádření na webu hasičů. Další možnosti jsou tělocvičny, haly a následně stanová městečka.
Premiér v rámci diskuzního pořadu vysvětlil, že vláda učinila vše, aby bez prodlení mohli Ukrajinci začít pracovat, děti mohly navštěvovat školy a komplexně tak zátěž pro stát byla minimální. Ukrajinci, kteří nemohou nebo odmítají pracovat, mohou požádat o sociální dávky. Podle Petra Fialy jsou většinovou částí uprchlíků ženy a děti.
Redakcí ŽivotvČesku.cz oslovený Miroslav Kalousek mimo jiné uvedl, že se dokáže se slovy premiéra ztotožnit, jako řešení pak vidí pomoc od Evropské unie. Je přesvědčen, že zemím, které se potýkají s uprchlickou vlnou nejvíce, se dostane v rámci solidarity pomoci.
"Byl jsem vždy pro solidaritu v uprchlické krizi a byl jsem vždy proti kvótám, protože to je nesmysl. Ti lidé vždy půjdou v rámci schengenského prostoru, kam jít chtějí. To znamená, že by bylo fajn, kdy jednotlivé země nabídly kapacity a možnosti, ale bude to záležet na rozhodnutí těch lidí. Samozřejmě je ale velké téma jednání o finanční pomoci těm zemím, které jsou zasaženy nejvíce, což je Polsko, Česká republika, Slovenská republika a předpokládám, že jednání se povedou. Předpokládám, že budeme v rámci solidarity vyslyšeni," rozvedl pro ŽivotvČesku.cz spoluzakladatel a bývalý předseda TOP 09 svůj pohled na situaci. Zároveň si je vědom, že pomoc lidem z Ukrajiny bude stát nemalé peníze.
Podle slov bývalého ministra financí půjde o desítky miliard. Příliv uprchlíku vnímá rovněž jako premiér Petr Fiala, že jde o útěk před vražděním a pomocí pak ČR financuje i vlastní hodnoty a humanistické kořeny, na kterých byl stát založen.
"Znamená to poměrně velké výdaje v desítkách miliard, ale pořád to je lepší, než kdyby na nás padaly bomby, to je jedna věc. Druhá věc je, že skutečně očekávám, že lídři EU povedou diskuzi o vzájemné solidaritě a těm zemím, pro které to znamená obrovské výdaje, to je zejména Polsko, na druhém místě jsme my, pak je to Slovensko, že se jim dostane finanční pomoci z Evropské unie," zopakoval pro ŽivotvČesku.cz Miroslav Kalousek.
Pro ŽivotvČesku.cz se v neděli vyjádřil oslovený ekonom Štěpán Křeček, který na dotaz uvedl, že masivní vlna uprchlíků před válkou bude mít dopady, kdy dojde v ČR ke zvýšení cen nájemného, zdražení potravin a sortimentu, jakým je třeba oblečení. Podle něj na začátku zcela jistě převáží miliardové náklady, pokud vše půjde podle ideálního scénáře, na konci mohou být pozitiva. Záleží ale na řadě faktorů.
"Jsou tu vlivy, kdy bude záležet na integraci uprchlíků. To znamená, že je řada pracovních míst, která jsou nevyužita a dají se obsadit. Pokud se to v rámci integrace povede, že Ukrajince začleníme na trh práce, tak jim stát nebude muset vyplácet sociální podporu, protože se uživí z toho, co si vydělají. Navíc to do ekonomiky přinese nový produkt. To může pomoci urychlit růst naší ekonomiky. Bude záležet, jak jejich integraci zvládneme. Pokud všichni budou nakonec zaměstnaní, budou soběstační a volná místa nezůstanou neobsazená, tak vznikne dodatečný produkt, na jehož konci to může být pozitivní. Ze začátku to ale bude vytvářet více nákladů než výnosů," uvedl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček v souvislosti s dopady uprchlické krize, které ČR musí očekávat.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.