Plán Ruska, který může otočit role. Možný scénář dalších týdnů na Ukrajině nastínil vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia Josef Kraus

Válka, Ukrajina - Ilustrační snímek
Válka, Ukrajina – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 5. 2022

Necelé tři měsíce pokračují boje na východě Evropy, kdy 24. února podnikly ruské vojenské síly invazi na Ukrajinu. V současnosti agresor pokračuje v útocích v operační zóně na východě země, zejména v oblasti Doněcku. V okolí Severodoněcku u obce Syrotyne ale utrpěl ztráty a stáhl se. V dnešní ranní svodce bojových událostí o tom informoval generální štáb ukrajinské armády. Boje v současnosti už nejsou tak dynamické, jako tomu bylo v úvodu střetů. Podle analytika a vedoucího oboru Bezpečnostní a strategická studia Josefa Krause jsou obě strany poměrně vyčerpané délkou konfliktu, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz s odpovědí na dotaz, co lze očekávat v rámci války v nadcházejících týdnech.

V ranní zprávě, kterou citoval list Ukrajinska pravda, generální štáb rovněž uvedl, že letectvo nepřítele ve východní operační zóně útočilo na vojenskou, ale také civilní infrastrukturu. Letecké údery rovněž mířily na průmyslové objekty hluboko na ukrajinském území.

Podle bezpečnostního analytika pravděpodobně dojde v dalších týdnech na scénář, kdy se Ruská federace bude snažit o »přivlastnění« dobytých území.

"Obě strany jsou poměrně vyčerpané a ani jedna nemá dostatek sil, aby došlo na frontě k nějakému průlomu. Rusové od samého začátku války nic moc nepředvedli a Ukrajinci nemají dostatek techniky, než čehokoliv jiného. V lidské síle není problém, ale nemají těžkou techniku, aby Rusy začali vytlačovat z teritoria. Takže to celé působí, že to ustrnulo a nastává čas pro politické řešení věci. Může se stát řada věcí. Tedy i to, že Rusové budou tlačit na to, aby dobýtá území přešla do moci Ruské federace, to jsou takové ty věci, kdy se někde v Chersonu vyhlašují referenda. Samozřejmě, že to s referendem nemá nic společného," popsal svůj pohled pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus z katedry politologie Masarykovy univerzity ohledně situace na východě Ukrajiny, která naznačuje, jaký scénář bude chtít ruská strana pravděpodobně uplatnit.

"V podstatě okupační správa vyhlašuje, že pověření okupanti budou hlasovat o tom, zda se to stane součástí Ruské federace, nebo ne. To je asi model, který bych očekával, že k němu dojde ve velké řadě těchto dobytých území. A pak se stane, že se vyhlásí, že tato území jsou součástí Ruské federace, a tím pádem budou tlačit argument, že jakýkoliv útok na dobytá území, tedy i snaha Ukrajinců je dobývat zpět, budou útokem na ruském teritoriu, aby měli nějaký argument pro agresi. To je asi něco, co v řádu týdnu podle mě uvidíme," dodal pro ŽivotvČesku.cz vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia, co se dá z pohledu »speciální vojenské mise« od ruské strany očekávat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.