Plyn nebude součástí příštího balíčku sankcí EU vůči Rusku, oznámil Petr Fiala. O přístupu lidu Vladimira Putina promluvil Roman Šmucler

Lékař Roman Šmucler
Lékař Roman Šmucler
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 14. 7. 2022

Evropská unie připravuje sedmý balíček sankcí proti Moskvě, již nyní je ale jasné, že jeho součástí nebude omezení dodávek ruského plynu. Agentuře Reuters to dnes řekl český premiér Petr Fiala, který jako důvod uvedl skutečnost, že řada členských zemí evropského bloku je zatím na ruském plynu závislá. Roman Šmucler pak pro ŽivotvČesku.cz popsal, jak sankce vnímají samotní Rusové.

Podle Petra Fialy se předpokládá, že sedmý balíček bude obsahovat zákaz dovozu zlata z Ruska, rozšíří seznam zboží dvojího užití, které je zakázané do Ruska dovážet, a bude obsahovat také další sankce zaměřené na jednotlivce. Evropská komise by měla balíček předložit zhruba v polovině července a členské státy by jej mohly schválit hned poté, uvedl premiér.

Zapojovat do sankcí energie není podle Petra Fialy rozumné proto, že sankce mají mít ve výsledku větší dopad na Rusko než na země, které je uvalují. Na ruském plynu je řada zemí zatím stále ještě závislá a v případě České republiky probíhají snahy se této závislosti zbavit, ovšem ještě během letošní zimy zcela úspěšné nebudou.

"Sankce nepochybně Rusku ubližují, ale my podceňujeme jejich mentalitu, kdy se dokáží uzavřít a semknout, když je válka. To znamená, že sankcemi budou nepochybně trpět, Západ si myslí, že ruský lid půjde do ulic, ale Rusové to chápou tak, že Západ na ně útočí, a tak půjdou za Putinem," vysvětlil Roman Šmucler pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled na dopad západních sankcí vůči Ruské federaci, které jsou uvalovány za vojenskou invazi nařízenou Moskvou v únoru.

Nejnovější sankce se připravují v souvislosti s rostoucími obavami v Evropě, že by Rusko mohlo prodloužit plánovanou údržbu klíčového plynovodu Nord Stream 1, která začala 11. července a má trvat deset dní. Pokud by Moskva údržbu prodloužila, omezilo by to dodávky plynu do Evropy a narušilo plány unijních zemí na doplnění zásob na zimu, což by je mohlo uvrhnout do energetické krize.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.