Politolog: "Souboj o důchody" ve Sněmovně byl bitvou mezi Babišem a Okamurou

Andrej Babiš a Tomio Okamura
Andrej Babiš a Tomio Okamura
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 3. 2023

Bitva o důchody ve Sněmovně vyzněla v sobotu vítězně pro vládní koalici. Po rozsáhlých obstrukcích opozice prosadila novelu důchodového zákona, který počítá s nižší červnovou mimořádnou valorizací důchodů. Vládou prosazená nižší míra růstu penzí má především ušetřit peníze ze státního rozpočtu letos i v příštích letech. Průměrný měsíční důchod vzroste podle vládní novely o 760 korun místo předpokládaných 1770 korun. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila uznávaného politologa Josefa Mlejnka z Institutu politologických studií FSV UK s dotazem, jaký efekt »souboj opozice a vládní koalice ohledně důchodů« může mít na voliče. Z jeho slov vyplynulo, že prakticky bezvýznamný.

Ministr práce Marian Jurečka (41) opakovaně sdělil, že pokud by se nepodařilo zákon změnit a důchody by se zvyšovaly podle dosud platné úpravy, znamenalo by to v příštích letech celkové výdaje kolem 600 miliard korun. Pokud zákon začne platit, skončí zřejmě u Ústavního soudu. 

Ohledně toho, zda souboj, který se minulý týden odehrál ve Sněmovně mezi opozicí, která blokovala schválení návrhu zákona, a vládní koalicí, může mít nějaký efekt na voliče, Josef Mlejnek upozornil, že do »hry« vstupuje nyní Senát a pak prezident, který může zákon vetovat.

"Ještě nevíme, jak to dopadne. Teď návrh zákona půjde do Senátu a ještě nevíme, pokud to projde Senátem, jak se k tomu postaví prezident," sdělil pro ŽivotvČesku.cz nejprve uznávaný politolog, následně uvedl, že samotné dění ve Sněmovně - tedy bitva mezi opozicí a vládní koalicí - nebude mít v rámci rozhodování voliče »ke komu se přidá« vliv.

"Jsem přesvědčen, že mezi opozicí a vládní koalicí žádné přelévání voličů není, protože je tam řada zábran pro voliče pětikoalice k tomu, aby volili hnutí ANO či SPD. Ono vlastně to, co se při obstrukcích odehrávalo, tak to nebyl souboj vlády a opozice, on to byl souboj Babiše s Okamurou o to, kdo ukáže větší svaly. Takže si myslím, že »souboj o důchody« na preference voličů mít významný efekt nebude," doplnil pro ŽivotvČesku.cz Josef Mlejnek.

Schůze trvala přes 97 hodin a z toho zhruba 72 hodin zabrala samotná debata poslanců a ministrů. Jednání se protahovalo i do nočních hodin a poslanci museli nocovat ve svých kancelářích a na hlasování dobíhali do jednacího sálu. Novelu se podařilo schválit v sobotu před polednem.

Hnutí ANO nyní doufá, že novela neprojde Senátem. Pokud by ji Senát schválil, chce se ANO obrátit na nastupujícího prezidenta Pavla, aby ji vetoval. Pokud by ji Pavel přesto podepsal, ANO se hodlá obrátit na Ústavní soud. Stejný záměr má i SPD, které vyzvalo ANO ke společnému postupu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.