Poradce Petra Pavla přiblížil, jak chce nový prezident postupovat ohledně války na Ukrajině

Petr Pavel s manželkou
Petr Pavel s manželkou
Foto: Se svolením TV Nova
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 2. 2023

Na konci února to bude rok, kdy vojenské síly Ruské federace podnikly invazi do sousední Ukrajiny. Jednou ze zcela zásadních otázek je, jak se k situaci staví nově zvolený prezident Petr Pavel (61). Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila jeho poradce - diplomata Petra Koláře (60), který přiblížil postoj nástupce Miloše Zemana (78).

Zvolený český prezident Petr Pavel se domnívá, že jediným omezením zbrojních dodávek Ukrajině by mělo být, že se Kyjevu nebudou posílat jaderné zbraně. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že ukrajinská armáda může ruské invazní síly porazit. Pavel to sdělil v rozhovoru s Bloomberg TV v Praze. 

Na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz jeho poradce přiblížil, zda jeho postojem je snaha o deeskalaci konfliktu. "Pan prezident se v tomto ohledu vyjadřuje jasně, že to musí být strana ukrajinská, která si řekne, jak chce dál v konfliktu pokračovat, protože Ukrajina je oběť, Rusko je agresor. Co se týká jeho role, tak jako prezident členské země Severoatlantické aliance a EU jistě bude v rámci spojeneckých vazeb se svými kolegy a s hlavami států a představiteli NATO a EU o těchto otázkách jednat tak, abychom byli připraveni na různé varianty," sdělil na dotaz Petr Kolář, který je mezinárodně uznávaným diplomatem.

Generál ve výslužbě a někdejší vysoký představitel české armády a NATO Pavel, jenž v prezidentské funkci v březnu vystřídá Miloše Zemana, také poznamenal, že Rusko není jediné, které disponuje jadernými zbraněmi.

Skutečnost, že někteří členové NATO mají jaderný arzenál, by podle Pavla měla sloužit jako odstrašující prostředek pro případné ruské úvahy o atomových zbraních. "I my máme jaderné schopnosti," uvedl Pavel. "Vůbec je nechceme použít, ale v případě nutnosti jsme připraveni," dodal.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.