Poradce premiéra a ekonom Křeček: Nájezdy za potravinami do Polska přestanou být brzy pro Čechy atraktivní

Štěpán Křeček
Štěpán Křeček
Foto: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 8. 2023

Česko má nejvýše stanovenou sníženou sazbu daně z přidané hodnoty (DPH) z okolních zemí. I to je jeden z důvodů, proč Češi nakupují v okolních zemích - zejména potraviny. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce (OVM) se u jednoho stolu sešli ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) a bývalý ministr financí Jiří Rusnok. Předmětem nedělní diskuze byly mimo jiné levné potraviny v Polsku. Pro ŽivotvČesku.cz okomentoval poradce premiéra a ekonom Štěpán Křeček, co stojí za tím, že české domácnosti tam za potraviny významně utrácejí. Podle něj se ale situace významně začíná měnit.

"V prvé řadě je potřeba říct, že Češi odjakživa jezdili nakupovat do zahraničí, není to novinka posledních let. Do ČR sousedé naopak jezdili nakupovat tabákové výrobky a pohonné hmoty, Češi opačně pro potraviny a nábytek, případně zboží určené na zahradu, které bývalo levnější tam," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Křeček.

V případě setkání hostů pořadu OVM došlo na téma, proč Češi pořádají »nájezdy« do polských supermarketů. Stanjura »stál« před dotazem, zda ho neznepokojuje, že velká část tuzemských spotřebitelů jezdí nakupovat do zahraničí. Ministr sdělil: "Znepokojuje, neznepokojuje, co s tím vláda může dělat. Nevidím titulky o tom, kolik zahraničních občanů chodí nakupovat k nám. Samozřejmě by bylo lepší, kdyby takřka všechno skončilo ve státním rozpočtu, je potřeba říct, jaké má stát nástroje a jaké by to mělo případně dopady do státního rozpočtu. Kdybychom použili to, co mají v Polsku, tedy dali bychom nulovou sazbu na DPH, tak je to ročně 65 až 75 miliard. Každé opatření něco stojí," uvedl k tomu, že v médiích se často objevuje skutečnost, že Češi vyráží hromadně nakupovat do Polska.

"Důvody jsou vysoká inflace, ceny jsou obrovské, tam je jiná daňová politika. Když se podíváte po zemích v Evropské unii, tak všechny ty okolní země mají nižší sazbu na potraviny u DPH, těch patnáct procent je jedna z nejvyšších, teď se půjde na dvanáct procent," sdělila Schillerová s pohledem na Stanjuru a »naťukla« změnu v rámci konsolidačního balíčku. "Je to tak velmi malý rozdíl, že to stejně zůstane v rukou řetězců. Dále tam hraje roli i další věc, že je to větší trh, to znamená, že oni také nakupují za jiné ceny. Řetězce si v Německu nedovolí to, co si dovolí v České republice."

Podle Štěpána Křečka už nákupy v Polsku pro Čechy ale přestávají být tolik atraktivní. "V poslední době posílila koruna vůči polskému zlotému, což zvýhodnilo nákupy v Polsku. Lidé, kteří bydlí v pohraničí, tak mají příznivější nákup u sousedů a využívají toho. Jsem ale přesvědčen, že v posledních měsících se cenové hladiny obou zemí začaly přibližovat, dokonce Poláci začali tankovat v ČR, takže v tomto případě dochází ke změně. A jakmile se Poláci vrátí k běžným sazbám DPH, tak ceny za potraviny už tolik zajímavé pro Čechy nebudou," dodal pro ŽivotvČesku.cz.

Polsko loni v únoru sazbu DPH u některých základních potravin, příkladem mléčných výrobků, masa, ovoce a zeleniny, snížilo z pěti na nula procent ve snaze pomoci domácnostem čelit vysoké inflaci. Opatření mělo vypršet na konci června. Následně bylo prodlouženo do konce roku. Kvůli tomu se mezi českými spotřebiteli staly nákupy v Polsku populární - zejména kvůli relativně nízkým cenám řady zboží.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.