Povánoční kila mohou zmizet s pomocí počasí. Expertka poradila, jak využít přírodu k efektivnímu hubnutí
Po vánočních svátcích a konci loňského roku řeší hodně lidí kilogramy navíc kvůli tučným, mastným jídlům a cukroví. Mohou však vyzkoušet jednoduché tipy, které jim s redukcí hmotnosti mohou pomoct – svůj vliv na ni má překvapivě také počasí. "Den bez sladkých pokrmů naplánujte na slunečný den, modrá obloha vám bude dodávat větší energii než cukry. Nebo procházka při chladnějším a větrném počasí či naopak při teplotách nad 28 °C nás stojí více energie než ta samá cesta při 20 °C," vyjádřila se konzultantka počasí Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.
Smažený kapr, klobásy, přehršel vánočního cukroví – to vše může stát za tím, že se člověk po Novém roce postavil na váhu, která ukázala nemilé číslo. Pokud se chce znovu dostat do formy, nemusí mu pomoci pouze kalorický deficit, ale také počasí. Ovlivňuje totiž naše každodenní aktivity, aktuální zdravotní stav, náladu, pracovní výkonnost nebo chuť k jídlu. Takže působí mimo jiné jako pomocník v hubnutí. Stačí dodržovat několik pravidel.
"Jedna kapitola meteorologie se zabývá refrigerací, kterou rozumíme množství energie, jež vydáváme na udržení tělesné teploty. Jestliže se nacházíme v chladnějším nebo teplejším prostředí. Míru refrigerace pociťujeme v termickém komfortu. Pokud jsme v prostředí, kde se cítíme příjemně, není nám ani zima ani horko, potom je ztráta energie refrigerací téměř nulová. Naopak pokud se nacházíme v místnosti, kde se netopí, nebo kde je naopak přetopeno, potom musí naše tělo vydat daleko větší energii na udržení své stálé teploty. Možná to zní poněkud paradoxně, že v přetopené místnosti musíme vydávat energii, ale je tomu tak. Energii spotřebováváme na produkci potu, který nás při svém odpařování z kůže ochlazuje," vysvětlila Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.
Podle slov konzultantky počasí bude spalování kalorií nejúčinnější tehdy, kdy bude venku panovat větrné počasí a člověk vyrazí ven. Důvod je poměrně jasný – je totiž nutné vynaložit dost energie.
"Významnou roli při ochlazování hraje také proudění větru. Pokud rychlost větru dosahuje alespoň 8 m/s, vnímáme okolní teplotu jako výrazně nižší, než ve skutečnosti ukazuje teploměr. A to je opět jeden z projevů působení refrigerace na naše tělo. Pokud si tyto podmínky přeneseme do venkovního prostoru, pak platí, že procházka při chladnějším a větrném počasí, nebo naopak při teplotách nad 28 °C, nás stojí více energie než ta samá cesta při 20 °C. Pro naši představu, při hodině a půl dlouhé procházce ve větru refrigerace zvýší náš energetický výdej přibližně o 400 až 450 kilojoulů, tedy o jeden malý bílý jogurt. Takže i přesto, že nás teploty a velká oblačnost s četnými srážkami a občasné nárazy větru do konce týdne moc lákat nebudou, pokud se přece jen vydáme si zasportovat ven, naše tělo bude potřebovat více energie k udržení stálé tělesné teploty," řekla pro ŽivotvČesku.cz.
Vliv však nemá pouze chlad nebo vítr, ale i během slunečného dne lze na postavě a nabraných kilech efektivně zapracovat.
"Den bez sladkých pokrmů si naplánujme na slunečný den, modrá obloha nám bude dodávat větší energii než cukry. Malá oblačnost nás bude nutit vyrazit ven do přírody nebo do posilovny a být celkově aktivnější než tehdy, kdy bude zatažený a deštivý den," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.