Přehled opatření, která se ode dneška mění: Epidemiolog zhodnotil, zda dokáží zastavit nepříznivý vývoj šíření covidu

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 11. 2021

Šíření nemoci covid-19 v Česku již několik týdnů zrychluje. Nedávno vláda představila balíček opatření, která zpřísňují pravidla. První část opatření začala platit 25. října, kdy se nově rozšířila až na výjimky povinnost zakrývání dýchacích cest. Ode dneška pak vstoupila v platnost druhá část. Hospodští a restauratéři musí nově kontrolovat doklady o bezinfekčnosti hostů. Doba platnosti testů se počínaje dneškem zkracuje na 24 hodin v případě antigenních testů a na tři dny u přesnější PCR metody. Výrazně se také omezuje okruh lidí s nárokem na bezplatný preventivní test na covid. Podle epidemiologa Romana Prymuly (57) jde ale opatření, která nepříznivý vývoj epidemie nezastaví, ale jen zpomalí.

"Opatření jsou mírná, to znamená, že nejde o restrikce, které by dokázaly zastavit takový nárůst, který tady teď vidíme. Ta jsou schopna ho pouze zpomalit," řekl pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula k opatřením, která nedávno schválila vláda s tím, že »sází« na to, že lidé naopak budou více uplatňovat možnost očkování, které je v boji nejúčinnějším nástrojem.

O povinnosti personálu restaurací kontrolovat bezinfekčnost hostů rozhodl končící kabinet premiéra Andreje Babiš (67) 20. října. Opatření vyvolalo kritiku některých hospodských, podle nichž stát přenáší odpovědnost za šíření epidemie na majitele a provozovatele gastro služeb. Restrikce podle nich povedou k úbytku hostů a poklesu tržeb.

  • Personál restaurací by od pondělí neměl obsloužit nikoho, kdo není očkovaný proti covidu-19, toto onemocnění v posledním půlroce prokazatelně neprodělal, případně nemá platný negativní test na koronavirus. Bezinfekčnost mohou hosté prokázat také tím, že na místě podstoupí samotest. Ke kontrole dokladů o bezinfekčnosti může obsluha restaurací využít aplikaci čTečka pro mobilní telefony.
  • Za porušení mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví hrozí pokuta až tři miliony korun. Kontrolovat jeho dodržování mohou krajské hygienické stanice a policie. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová již na tento týden ohlásila rozsáhlé kontroly. V každém okrese bude v terénu jedna až dvě kontrolní skupiny.
  • Dále se také zkracuje doba platnosti testů na covid-19. Negativní výsledek antigenního testu nově platí 24 hodin místo dosavadních tří dnů. U přesnějších PCR testů se platnost zkrátila z týdne na 72 hodin.
  • Výrazně se omezuje rovněž okruh lidí, kteří mají nárok na preventivní test hrazený z veřejného pojištění. Nenaočkovaní lidé si je ode dneška musí platit ze svého.
  • Možnost nechat se bezplatně otestovat mají i nadále děti a mladí do 18 let, lidé naočkovaní nebo se zahájenou vakcinací a také ti, kteří se nemohou nechat očkovat ze zdravotních důvodů. Pokračovat bude také úhrada testů, na které pošle pacienta lékař nebo hygiena. Z veřejného zdravotního pojištění zůstává hrazeno i testování v sociálních službách.

K opatřením, která vešla platnost 25. října, tedy k povinnému zakrývání dýchacích cest ve vnitřních prostorách a zkrácení karantény nařízenou po kontaktu s nakaženou osobou, se již dříve vyjádřil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Rastislav Maďar. "Respirátory určitě pomohou, pokud to ale bude veřejnost dodržovat tak, jak má. Zkrácení karantény je naopak ústupkem hlavně kvůli školám. Když bude karanténa zakončena negativním výsledkem testu, tak by to mělo postačovat a neměla by se situace zhoršovat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.