Reklama:

Příští týden se rozhodne. Roušky zůstanou lidem zřejmě už napořád. Budou součástí života, uvedl epidemiolog Maďar

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Epidemiologie Ostrava
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 6. 2020

Roušky se staly klíčovým prostředkem boje proti koronaviru. Povinnost jejich nošení se týden co týden rozvolňuje. Součástí běžného života by se ale mohly stát dlouhodobě.

Reklama:

Povinnost nosit roušku či jinak si zakrývat nos a ústa zavedl vládní kabinet počínaje 18. březnem, od té doby už opatření několikrát rozvolnila. Roušky však lidé stále musí nosit ve veřejných vnitřních prostorách, a to především pokud dojde ke zkrácení vzdálenosti od dalšího jedince na dva metry nebo v MHD. Nosit je naopak nemusí například kolegové v kancelářích.

Podle koordinátora ministerské pracovní skupiny pro uvolňování protiepidemických opatření a epidemiologa Rastislava Maďara budou odborníci o dalším osudu roušek rozhodovat příští týden. Sám ale připouští, že by se tyto ochranné prostředky mohly stát dlouhodobou součástí běžného života.

MHD je stále rizikové

Každému se určitě stalo, že vyšel ven a neměl roušku, protože zapomněl. Ale místa jako tramvaj a metro, kde je hodně lidí na malém prostoru, jsou riziková. Myslím, že by tam lidé roušku stále měli mít,“ řekl pro Seznam Zprávy epidemiolog.

Výsledek, zda roušky zůstanou plošně zavedenou součástí života či nikoli, nechce předjímat. „I v naší skupině jsou lidé, kteří říkají: je to dobrovolné, kdo jde do MHD, tak souhlasí s tím, že se exponuje. Na druhou stranu ale někteří lidé do MHD musí, protože nemají auto, musí jet do práce a netouží po tom, aby je někdo vystavoval svým sekretům. Potom jsou kolegové, kteří patří mezi velké zastánce roušek. Snažíme se vydiskutovat fakta pro a proti a rozhodnout,“ přiblížil dále epidemiolog a naznačil, že rouška by nemusela být povinná, ale mohla by se nosit jako součást při kontaktu s další osobou.

Mít ji u sebe

Předpokládám, že se skupina shodne na tom, že k nějakému datu bude možné roušky venku odložit úplně. Pokud jde o povinnost. V některých průzkumech vyšlo, že by si to skoro polovina lidí vzala i tak. Já bych ji určitě neměl nasazenou vždy, ale měl bych ji u sebe a kdybych se k někomu přiblížil, tak bych si ji dal,“ uvedl epidemiolog pro portál.

Věří, že se ohledně roušek odborníci celkově shodnou. Při krátkém kontaktu je riziko nákazy nižší, ale není vyloučené. „MHD a vnitřní prostory, kde se může nahromadit více lidí - jako jsou velká nákupní centra, kina, divadla, tam bych roušky ještě nějakou dobu ponechal. Za sebe bych to tak viděl, ale je to otázka konsenzu a důkazů,“ dodal.

Roušky by se podle něj mohly stát běžnou součástí života i do budoucna - stejně jako jsou lidé zvyklí vzít si ráno do práce klíče, mobil a peněženku, mohli by si vzít i roušku - pro případ potřeby.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: