Pro někoho možná nečekané překvapení. Havlíček se zastal nákupu čerpacích stanic Robin Oil

Karel Havlíček
Karel Havlíček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 2. 2024

Stát se postaral o další velkou transakci. Státní podnik Čepro zaplatí za síť čerpacích stanic Robin Oil 4,5 miliardy korun ve třech splátkách kupní ceny. Součástí dohody je i smlouva o úvěru, díky které Robin Oil vyvede ze společnosti celkem dvě miliardy korun, které následně státní Čepro použije na úhradu dvou částí kupní ceny vlastníkovi Robin Oilu, podnikateli Jiřímu Zoubkovi, uvedl to server E15. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bývalého dvojnásobného ministra Karla Havlíčka, který se možná pro někoho překvapivě zastal »benzinkové akvizice«.

Čepro o nákupu 75 čerpacích stanic informovalo tento týden, cenu společnost neuvedla. Deníku E15 a Hospodářským novinám (HN) ji potvrdily zdroje blízké transakci. Dnešní HN napsaly, že Čepro za Robin Oil reálně zaplatilo podstatně méně, než to na první pohled vypadá, a že cenu výrazně ovlivnilo načasování prodeje.

Roli při koupi Robin Oilu podle informací E15 hrály také pozemky pod pumpami, které Robin Oil vlastní. Čepro na nich může začít v příštích letech budovat nabíjecí stanice pro elektromobily, a dohnat tak infrastrukturní deficit Česka v této oblasti, uzavřel deník.

"Zjistil jsem si o tom detaily. A když se to vyhodnotilo, tak se ukázalo, že tam je celá řada zavádějících informací, ale to zejména, pokud to uvedu objektivně, ze strany médií," uvedl v úvodu pro ŽivotvČesku.cz Karel Havlíček s tím, že je to myšleno tak, že je potřeba podívat se i na pozitiva. Pokud by Čepro síť Robin Oilu nekoupilo, podle Havlíčka by riskovalo, že přijde o významného zákazníka.

"Uvádí se sice cena okolo 4,5 miliardy korun, ale z toho je potřeba odečíst přes dvě miliardy korun, které firma, která se kupovala, měla na účtě. Když to vezmu dále výnosovou metodou a vezmu zisk společnosti a přidám k tomu rizikový faktor, v němž zohledním, že kdyby společnost koupil někdo jiný, tak společnost Čepro by přišla o nemalé vzájemné obchody, tak když to sečtu a podtrhnu, tak návratnost je kolem patnácti let. To je sice ekonomicky na hraně, ale nemyslím si, že by to byla úplná katastrofa," dodal zjednodušeně pro ŽivotvČesku.cz Karel Havlíček s tím, že pokud by stávající akvizici srovnal s nákupem plynové přenosové soustavy Net4Gas, tak je to lidově řečeno »nebe a dudy«.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.