Putin lepí to, co se dávno rozpadlo. Nikdo už nechce být zpět v SSSR, říká rodilá Ukrajinka Taťána Makarenko

Ředitelka soutěže Miss Czech Republic Taťána Makarenko
Ředitelka soutěže Miss Czech Republic Taťána Makarenko
Foto: Nextfoto
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 2. 2022

Bývalá modelka a v současné době ředitelka soutěže Miss Czech Republic Taťána Makarenko (32) se narodila na Ukrajině a k zemi má stále silné vazby. Je v šoku z toho, že do její vlasti vojensky vstoupily ruské síly pod vedením prezidenta Vladimira Putina (69). "Doufám, že zbytek světa pomůže Ukrajině," uvedla Makarenko pro ŽivotvČesku.cz.

Taťána Makarenko našla v České republice přátele, podnikatelskou šanci, novou lásku i domov. I když má dnes drtivou většinu osobního i profesního života přeneseného do Prahy, srdce jí zůstalo na Ukrajině. A nejen srdce.

"Mám na Ukrajině všechny kromě maminky, se kterou jsem přijela sem. Pokud by se situace zhoršovala a má rodina by byla v ohrožení, tak bychom s maminkou samozřejmě něco podnikly. Jistě ale chápete, že je to jejich domov, mají tam vše a nechtějí svoji krajinu opouštět. Je to velmi složitá situace," uvedla pro ŽivotvČesku.cz žena, která přiznala, že začátky v Česku byly složité. Plno lidí na ni hledělo s nedůvěrou, protože v devadesátých letech byla brána jako holka ze Sovětského svazu (SSSR).

"Co se týká prvních let v Česku, tak to byly těžké začátky, bylo to v devadesátých letech a Češi v té době měli vůči Rusům dost velkou averzi. Ukrajince mnoho lidí nesmyslně bralo stejně, a to právě kvůli bývalému Sovětskému svazu. I první roky pořádání mé Miss mi bylo velmi nepříjemné slyšet, proč Ukrajinka pořádá soutěž v Česku, ať táhnu tam, odkud jsem přišla. Zlosti v tomto ohledu jsem si zažila dost," uvedla s tím, že dnes je už situace jiná a lepší.

Taťána Makarenko věří, že západní svět přijde ukrajinskému národu na pomoc. Evropská unie by se podle ní měla za Ukrajince postavit. Zároveň se ředitelka soutěže krásy obává, aby konflikt nepřerostl v dlouhou masivní válečnou akci. Vstup ruských vojsk do separatistických částí Ukrajiny byl pro Makarenko nočním šokem, ze kterého se nemůže vzpamatovat.

"To, co se stalo před pár hodinami, je neskutečné a je to naprosto proti všem mezinárodním úmluvám. Nejde tak o Rusko, jako o Putina, který ho řídí jako autoritativní vládce, a to je dle mého názoru špatně. Usiluje o to, co se v historii rozpadlo. Země, které byly součástí SSSR, chtěly být nezávislé, a proto je nelze nijak (ani vojensky) nutit proti jejich vůli, aby se opět staly součástí Ruska. Jen doufám, že toto není začátek války. Doufám, že zbytek světa pomůže Ukrajině," dodala pro ŽivotvČesku.cz žena, která v Česku začínala jako modelka, ale dokázala se vypracovat v uznávanou podnikatelku s ženskou krásou.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.